„V jižních Čechách registrujeme k třicátému osmému týdnu podle nejaktuálnějších údajů čtyřicet osm nahlášených onemocnění. Vloni v tomto období to bylo osmdesát šest případů,“ těší mluvčího krajské hygienické stanice Františka Kotrbu.


„Zdá se, že se zatím neprojevuje ani efekt houbařské sezony, kdy do lesů míří větší množství lidí a riziko napadení infikovaným klíštětem je vyšší,“ dodává.
Čerstvé statistiky ovšem nijak nevylepšily obrázek Jihočeského kraje, který patří z hlediska rizika nákazy klíšťovou encefalitidou k nejproblematičtějším lokalitám. Podle zjištění Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je v oblasti podél toku Vltavy infikováno až pět procent klíšťat.


Proto právě Jihočechům VZP umožňuje čerpat příspěvky na očkování proti této nemoci. „Tyto výhody jsou určeny pouze pojištěncům VZP, kteří mají v Jihočeském kraji trvalé bydliště,“ podotýká s odkazem na přepážková pracoviště, kde lze zjistit podrobnosti, ředitelka krajské pobočky VZP Bronislava Hlachová.


Stejně příznivou bilanci jako encefalitida letos na jihu Čech nevykazuje lymská borelióza. V jihočeském regionu jsme podle nejaktuálnějších údajů registrovali šedesát sedm nahlášených případů, vloni za stejné období to bylo šedesát devět. Z epidemiologického hlediska ale tento rozdíl nehraje žádnou roli,“ upozorňuje Kotrba.


Při pohledu na data boreliózy se podle něj podobně jako vloni rýsují v regionu dvě oblasti se zvýšeným výskytem – Táborsko a Jindřichohradecko shodně s 23 případy.