Právě případů boreliózy už lékaři na jihu Čech od začátku roku nahlásili šestadvacet. Počet nemocných je prakticky srovnatelný s loňskou situací. Proti borelióze přitom neexistuje jiná ochrana než snaha vystříhat se napadení klíštětem.

„Psovi tahám jedno klíště za druhým, jsem zvědavá, kdy ho bude mít zapité i dcerka. Kdybych ji mohla nechat očkovat jako proti encefalitidě, neváhám,“ pokyvovala hlavou mladá maminka Eva Freyová.

Čerstvou zkušenost s onemocněním má už sedmnáct lidí z Táborska, tři z Jindřichohradecka, dva z Českobudějovicka a Strakonicka, po jednom nemocném se objevilo na Prachaticku a Českokrumlovsku.

Naopak klíšťová encefalitida se zatím Jihočechům vyhýbá. „V prvních dvaceti týdnech roku hygienici v jižních Čechách nezaznamenali hlášený a potvrzený případ klíšťové encefalitidy. Vloni v tomto období registrovali tři případy,“ konstatuje František Kotrba z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

Příznivou situaci ale podle něj není radno brát na lehkou váhu. „Epidemiologická sezóna je teprve na začátku. právě v těchto týdnech se dá hovořit o první letošní vlně zvýšené aktivity klíšťat,“ upozorňuje.

Nejen předpověď aktivity cizopasníků, ale i další cenné rady nabízí hygienici na svých webových stránkách.