Hysterie, které propadají lidé kvůli tomu, že na těle najdou přisáté klíště, je přitom podle odborníků zcela zbytečná. „Už jen pravděpodobnost, že je klíště infikované, je poměrně nízká, těžký průběh onemocnění nepostihne ani zdaleka každého nakaženého člověka. A odstranění samotného klíštěte, ba ani utržené hlavičky, není v žádném případě zákrok, který by měl provádět lékař,“ shodují se primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík i děkan Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

„Klíšťová encefalitida se někdy může projevit jako chřipka, někdy naopak jako zánět mozkových blan. Virus v těle ale neznamená automaticky katastrofu, vždy je to souboj těla s infekcí, kterému musí v případě těžkého průběhu pomoci adekvátní léčba,“ vysvětluje primář.

Třebaže na virus, který má klíšťovou encefalitidu na svědomí, neexistuje lék, účinné je očkování. „V posledních letech ubylo mladých pacientů, tato generace je slušně proočkovaná, zato lidé středního a staršího věku, třebaže chodí často do přírody a kvůli jiným chorobám i hůř stůňou, očkovaní nejsou,“ upozorňuje Chmelík.

Naopak na lymskou boreliózu jako prevence platí jen včasné odstranění klíštěte. Dá se ovšem zase dobře léčit antibiotiky. I borelióza může mít několik různých průběhů od bezpříznakové infekce až po postižení nervové soustavy, oka, srdce či kloubů. „Pupínek po klíštěti ale není borelióza, na tu poukazuje až po nějakém čase minimálně pět centimetrů velká sytě růžová skvrna s girlandovým okrajem a bledým středem,“ uvádí lékař na pravou míru mnohdy zbytečné obavy.

Odborníci doporučují rozumný pohyb v přírodě, vhodné oblečení, použití repelentu a včasné vytažení klíštěte. „Stačí pinzeta z manikůry, žádné dušení, jen s klíštětem mírně vikláme a táhneme, ono se pustí,“ vzkazují experti.

„Lékaře je dobré vyhledat tehdy, když trpíte horečnatým onemocněním, závratěmi, světloplachostí, bolestmi hlavy, nebo najdete na těle ony velké skvrny s blednoucím středem. Pokud jste předtím měli klíště, je to důvod myslet si, že jednou z těchto nemocí trpíte,“ radí Chmelík.