Až půjdete o víkendu do lesa či se projít po louce, dávejte si velký pozor. Klíšťata útočí stále více.

Jen od začátku roku evidují hygienici osmdesát devět případů klíšťové encefalitidy v celém kraji, což je ale skoro dvakrát tolik, co loni.

„Od minulého týdne přibylo v regionu šest nahlášených a potvrzených případů. Celkem jsme letos zaznamenali na Českobudějovicku patnáct klíšťových encefalitid,“ uvedl František Kotrba z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

Kromě toho šestnáct lidí na Českobudějovicku už onemocnělo zákeřnou lymskou borreliózou.

„V lese jsme byl letos asi dvakrát a hned co jsem tam vlezl, tak se mi na nohu přisálo klíště. Ale naše holky nic,“ podotýká pětatřicetiletý otec dvou dcer Martin Líska z Českých Budějovic. „I tak jsem ale hned doma zkontroloval. A když jedeme například na nějaký delší výlet, používáme repelenty,“ dodává.

Klíšťat je málo

I když letos klíšťata jsou nebezpečnější než v roce předešlém, odborníci říkají, že teď na podzim se jich příliš nevyskytuje.

„Co mám informace od kolegů, kteří jezdí do terénu, tak ti říkají, že jich málo,“ zdůraznil Jan Kopecký z parazitologického ústavu českobudějovické akademie věd. „Je totiž sucho, proto je klíšťat málo. Ale ty nemoci, to se jedná ještě o dozvuk z června a července, to bylo klíšťat více. Každá nemoc má totiž určitou inkubační dobu,“ vysvětlil Kopecký.