Doslova na vlastní kůži to poznala i devětapadesátiletá Jitka Kohlová. „Jen chvilku jsem pracovala na zahrádce a večer jsem zjistila, že mám pod kolenem přisáté klíště. A to byla teprve druhá polovina března. Tak brzy na jaře bych ho nečekala," líčí.

Že takové případy letos nemusí být výjimkou, potvrzují i parazitologové z Biologického centra (BC) Akademie věd v Č. Budějovicích. Ti letos provádějí sběry klíšťat pro své výzkumy už od druhé poloviny března. Shodují se na tom, že letošní sezóna je díky mírné zimě na klíšťata obzvláště vydatná. Oproti loňskému roku je již v tuto dobu aktivita klíšťat v plném proudu.

„Počty nálezů klíšťat se nyní v okolí Budějovic rovnají nálezům předešlých let s měsíčním předstihem. Proto lze předpokládat, že tento rok bude nadprůměrný jak z hlediska počtu klíšťat, tak také se souvisejícím zvýšeným výskytem chorob přenášených klíšťaty," varuje Jan Erhart z Parazitologického ústavu BC.

To nevylučuje ani epidemioložka krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková: „Případ klíšťové encefalitidy jsme zatím letos nezaznamenali, borreliózou už ale onemocnělo 34 Jihočechů. Pro srovnání, loni touto dobou jsme jich evidovali 18," říká.

Podle Jana Erharta z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd v Č. Budějovicích již nyní odborníci nacházejí v přírodě takové počty klíšťat, které jsou jindy běžné až v květnu.  „Svou roli  ale hraje i sucho. Klíšťata jsou suchem  limitována, tudíž lze zvětšený výskyt před᠆pokládat po deštivých  dnech," varuje Jan Erhart.

Důležité je pak snížit pravděpodobnost přisátí klíštěte. „Lidé by se při pobytu v přírodě měli chránit vhodným oděvem, případně i postřiky proti hmyzu a neměli by si lehat do trávy," radí MUDr. Jitka Luňáčková z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.  I přesto by se ale každý měl po návratu domů důkladně prohlédnout a pokud najde přisáté klíště, co nejdříve je odstranit. Sníží tak riziko přenosu  nákazy.

V případě klíšťové encefalitidy se navíc lidé mohou chránit očkováním. To se letos podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) stalo mezi Jihočechy hitem. Její klienti ve srovnání s předchozími lety  projevují rekordní zájem o příspěvek na tuto vakcínu, jejich počty se už nyní blíží číslům za celý loňský rok. 

Jihočeši jsou dokonce v celorepublikovém měřítku rekordmany, příspěvek na očkování si tu nechalo proplatit již 1455 zájemců, zatímco v jiných krajích  se dá mluvit řádově jen o stovkách osob. Podle mluvčího VZP zájem vzrostl  nejen kvůli vysokému riziku nákazy, ale i proto, že příspěvek lze nyní získat velmi snadno, a to i pro děti.

Cena jedné dávky vakcíny  u praktických lékařů a v očkovacích centrech se pohybuje okolo 750 Kč, pojišťovny pro᠆plácejí část sumy. O další stovku levněji přijde vakcína toho, kdo se do 18. 4. nechá očkovat v budějovické pobočce Zdravotního ústavu. Ten slevu poskytuje v rámci dnešního Světového dne zdraví.