Ledová plocha před radnicí sice našla i početné kritiky, ale zájem veřejnosti odpovídal předpokladům radnice.

„Bylo to netradiční zpestření adventu v Českých Budějovicích. Odhadem si na ledové ploše zabruslilo patnáct tisíc lidí,“ uvedl pro Deník náměstek primátora František Jelen.

Při přípravě ledové plochy byl pro odbornou firmu největší komplikací sklon náměstí, ale vyrovnala se s ním i díky zkušenostem z jiných míst. Speciální ledovou dráhu například dělala kvůli exhibiční jízdě i z Pražského hradu dolů po Starých zámeckých schodech.

„Zašli jsme sem několikrát, alespoň jsme nemuseli až na zimní stadion na veřejné bruslení. Synovi se to moc líbilo,“ ocenila včera odpoledne ledovou nabídku Jana Hovorková, bydlící v centru města.

„Na ledovou plochu vyjížděla rolba čtyřikrát denně. Celkem se spotřebovalo asi sedmdesát dva tisíc litrů vody, elektrické energie kolem čtyřiceti tisíc kilowatthodin,“ přiblížila technické podmínky projektu tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Objem použité vody zhruba odpovídá i objemu ledové tříště, kterou bylo nutné při provozu plochy odvézt jako odpad. Občas si tady děti mohly hrát i na sněhové kopici přímo pod Samsonovou kašnou.

Pro srovnání, v dětském bazénu českobudějovického plaveckého stadionu je přibližně 160 000 litrů vody, pokud by se počítal pouze samotný bazén bez technologického zázemí. Na ledovou plochu se tedy za měsíc „vylila“ o něco méně než polovina dětského bazénu.

Kluziště bylo bezplatně pro veřejnost v provozu od 5. prosince minulého roku. Na jeho instalaci a pronájem přispěl městu sponzor. Vstupné se neplatilo, pouze poplatek za půjčení bruslí, který je určen pro charitativní účely.