Památku vzácného člověka, kněze, politického vězně a skauta Martina Františka Vícha (12. 6. 1921 – 7.10. 2008) si připomenou v sobotu účastníci setkání v Dobrši v Pošumaví, kde kněz čtyři desítky let působil.

„Otec Martin by se letos dožil devadesáti let, proto jsme připravili odhalení jeho pomníku, fotografickou výstavu a setkání farníků i jeho přátel,“ uvedl za organizátory akce Ivan Kraml ze Sdružení pro obnovu Dobrše. „Program začíná v 11 hodin mší svatou u kostelíka sv. Jana a Pavla. Ve 12.15 hodin pak odhalíme pomník otci Martinu Víchovi na zdejším hřbitově.“

Od 13 hodin se koná setkání farníků a přátel Dobrše a otce Martina před bývalou školou, zároveň budou vystaveny i fotografie, připomínající život faráře z kongregace petrinů, který zde působil od 60. let.

Martin František Vích byl na kněze vysvěcen biskupem Josefem Hlouchem po studiích v Písku. V roce 1953 byl v budějovickém kostele zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na deset let vězení. Pracoval v Tmavém dole ve Rtyni v Podkrkonoší, kde přežil zával a zachránil život spoluvězni, evangelickému faráři. Vězněn byl i na Pankráci, Mírově a ve Valdicích. Je pohřben v Mladém u Českých Budějovic.