Další posilu pro věřící a křesťanskou církev získala o víkendu budějovická diecéze. V sobotu totiž vkládáním rukou a modlitbou vysvětil biskup Jiří Paďour trojici nových římskokatolických kněží – Jana Mikeše, Vojtěcha Vágaie a Tomase van Zavrela.

Slavnostní svěcení sledovaly stovky návštěvníků z diecéze i z Holandska, odkud je Tomas van Zavrel
„Jsem vděčný za tento velký Boží dar a těším se na další působiště v krásném Jihočeském kraji,“ prozradil v sobotu novopečený kněz, který strávil velkou část života v Holandsku, kam odešel jako malý s rodiči.

Početná delegace převážně mladých lidí doprovázela i Vojtěcha Vágaie z Českokrumlovska.
„Vyrůstal jsem v křesťanské rodině, můj otec byl trvalý jáhen a já byl odmalička blízko Bohu a církvi,“ vysvětluje, proč vyslyšel Kristův hlas a rozhodl se pro kněžské povolání. „Sloužit budu v Bechyni,“ prozradil, kde se na něj mohou věřící těšit.

Velký dar

„Stát se knězem je velký dar,“ doplnil třetí novokněz Jan Mikeš z Pošumaví, který bude působit v Březnici u Příbrami.
„Kněžství je způsob existence,“ zdůraznil ve zcela zaplněném českobudějovickém klášterním kostele Obětování Panny Marie během svěcení biskup Jiří Paďour.

„Dějiny církve jsou posety velkými střety. Církev existuje bohužel rozděleně, ale bohudíky, že existuje. Kněží mají pomáhat věřícím i nevěřícím lidem poznat Krista. Sám jsem před šestatřiceti lety hledal cestu a kněze, abych se mohl opřít o autentickou víru. A stojí to za to. Z mých spolubratrů to ale někoho zaválo, jiní se ztratili,“ připomněl Jiří Paďour.

„Nejhorší na katolické církvi je, že se tam musíme všichni vejít. Je to přitom zároveň nejúžasnější, ale je to namáhavé. Znám rozdělené rodiny, znám slabosti kněží i řeholníků. Principem křesťanství je následování Krista. Každý den a na každém kroku,“ zdůraznil Jiří Paďour.
Po skončení slavnosti vystáli lidé trpělivě fronty na novokněžská požehnání. „Jsme rádi, že jsme přijeli, protože známe Tomáše ještě z doby, kdy studoval, a je to velmi pozitivní člověk,“ svěřili se manželé Vojtěch a Lucie Tutrovi. „Překvapil nás slavnostní charakter svěcení i velikost shromáždění laiků a kněží v tomhle působivém kostele,“ pochvalovali si.

První mši svatou – primici měl Tomas van Zavrel v Bavorově hned v sobotu, Jan Mikeš v neděli ve Vacově a Vojtěch Vágai ji bude sloužit v sobotu 2. července v 11 hodin v Kájově u Českého Krumlova.