„Vyslyš naše prosby a požehnej všem, kteří budou studovat v této knihovně,“ požehnal v nedělním odpoledni otevření nové bibliotéky borovanský farář Petr Plášil. „Při kropení svěcenou vodou budu opatrný,“ zdůraznil vzápětí s úsměvem borovanský farář s ohledem na knihy i počítače v nové knihovně. Požehnání bylo více než symbolické.

Tisíce svazků


Široký záběr nabízí svým čtenářům borovanská knihovna i dnes. „K zapůjčení bude sedmnáct tisíc svazků a čtenáři budou moci využít i devět počítačů, zatím jsme měli tři počítačová místa,“ uvedla knihovnice Magdalena Hluštíková.


Dosud sídlila oblíbená instituce v přístavbě radnice. Její služby jsou dost žádané, o čemž svědčí i tři sta nových čtenářů za poslední tři roky. „Za letošek jsme zaznamenali v knihovně pět tisíc návštěv,“ zmínila Hluštíková.


Na slavnostní otevření se přišli podívat i ti, kteří při půjčování spoléhají zatím na rodiče. „Knihy mi půjčuje maminka, ale máme velkou knihovnu i doma. Naposledy jsem četla do školy Malého prince, líbilo se mi to,“ řekla v neděli asi jedna z nejmladších přítomných čtenářek, čtvrťačka Saša Ochozková.


Vybavení za miliony


Už včera odcházeli z nové knihovny někteří čtenáři domů se svazky. Ale byly to dary místních občanů a vyřazené fondy, které zde byly k rozebrání pro všechny zájemce. Od prosince už se zde začne půjčovat tři dny v týdnu.


„Na vybavení jsme dostali dva miliony z Regionálního operačního programu,“ řekl k nákladům na zřízení nového útočiště pro čtenáře i knihy borovanský starosta Stanislav Malík. Za poslední dotaci se pořídil nábytek, osvětlení a počítače.


„Stavební práce skončily před rokem. Ty stály osm milionů korun,“ dodal Malík s tím, že obci přitom opět pomohla dotace.


Dosavadní rekonstrukce zámku už si vyžádala na třicet milionů korun a starosta odhaduje, že ještě dalších třicet bude nutné do dominanty náměstí vložit. „Západní křídlo jsme dokončili teď. Střední část objektu bychom chtěli otevřít za dva roky,“ vysvětlil starosta k postupu prací.


Postupně se tak naplňuje studie, která před dva a půl rokem navrhla radnici různé možnosti využití zámku ke společenským, ale i komerčním účelům.
Nová knihovna ponese jméno Augustina Dubenského, někdejšího probošta kláštera augustiniánů v letech 1738 – 1774. Zásluhou Dubenského dostal například borovanský zámek dnešní podobu.