V každé obecní i místní knihovně, bez ohledu na její velikost, jsou čtenáři zvyklí, že si mohou sednout také k počítači a využít bezplatného připojení k internetu.

Už na konci března s tím ale může být konec. Ministerstvo kultury totiž informovalo, že konkrétně od 28. března ruší placení této služby pro nedostatek peněz v rozpočtu. Znamená to ohrožení pro zhruba 2500 poboček po celé republice, zejména malých knihoven, které mají velmi omezené rozpočty.

Tento krok je smutný o to více, že stát internet přislíbil ve své koncepci rozvoje pro roky 2011 – 2015. Knihovny, respektive obce si budou muset již od dubna poradit samy. Dobrou zprávou je, že na Českobudějovicku by mělo podle průzkumu Deníku zůstat internetové připojení zřejmě na všech místech.

Tak to například potvrdila starostka Dubného Božena Kudláčková. „Určitě zajistíme, aby internet fungoval dále. Zaplatíme připojení z vlastních zdrojů. Nebude to tak veliký zásah,“ řekla.
V podobném duchu se vyjadřovali i na dalších místech regionu. Poradí si i ve Zlivi. „Budeme to samozřejmě muset řešit. Rozpočet knihovny by to měl zvládnout,“ konstatovala tamní knihovnice Marie Matoušková. Platit internet z vlastního rozpočtu jsou dále připraveni například i v nedalekém Pištíně.

Je pravda, že připojení lze získat většinou v rozpětí od dvou do čtyř set korun měsíčně. Ročně to už ale dělá minimálně dva a půl tisíce, což je pro malou obecní pobočku značná částka, za niž je možné koupit zhruba deset titulů.

Ne všude se ale změnou musejí zabývat. Třeba v Žabovřeskách to nebude nutné. „Nás se to v podstatě nedotkne. Platíme v obci wifi připojení, takže knihovna zůstane i nadále on-line,“ vysvětlil starosta Jan Tomášek.
I když si tedy většina obcí poradí, je Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) s nastalou situací nespokojen. Upozorňuje na usnesení z letošního ledna, kdy se vláda zavázala v pokračování internetu v knihovnách. SKIP se proto otevřeným dopisem obrátí na předsedu vlády Petra Nečase, který v srpnu loňského roku potvrdil další pokračování projektu.

Problém má ještě jedno úskalí. Knihovny mají ze zákona povinnost poskytnout návštěvníkům bezplatný přístup k internetu. Pokud by tedy obec připojení odmítla platit ze svého, došlo by k jedné z podmínek. Knihovna by pak mohla být vyřazena z evidence, a ztratila by tak možnost ucházet se o dotace z veřejných zdrojů.