Borovanská knihovna se ho už účastnila po několikáté. „Bylo hodně lidí, přes šedesát,“ uvedla knihovnice Magdalena Hluštíková. Po 15 minutách se střídali čtoucí dobrovolníci šest hodin. „Četli jsme od čtyř odpoledne do deseti večer. Chtěli jsme do dvanácti, ale nevyšlo to,“ doplnila Hluštíková, která připomněla, že každý rok se počet účastníků zvyšuje.

Lákají nováčky

Doprovodné akce nabízejí v borovanském literárním království i internet zdarma nebo upomínkovou amnestii.


Mají přilákat i nové čtenáře. „Už se někteří přihlásili,“ zmínila Hluštíková. Upomínkovou amnestii vyhlásili například také v Trhových Svinech. „Tento týden promíjíme upomínky a registrace je zdarma,“ řekla knihovnice Marcela Dudová. Protože se ale mají knihovny ukázat jako bašty, protlačily se dopředu knihy o vaření.


„Máme výstavu kuchařek a vystaveny jsou také recepty od čtenářek,“ doplnila Dudová. Samozřejmostí jsou besedy pro školáky a navíc nabídli v Trhových Svinech den otevřených dveří v úterý a ve středu, kdy je jindy zavřeno.

Beseda s autorkou

V Týně nad Vltavou zvláštní akci k týdnu knihoven nepořádají, ale příští týden v úterý budou školáci z prvních stupňů základních škol besedovat se spisovatelkou Martinou Drijverovou, autorkou knih pro mládež.


Ve Zlivi z technických důvodů akce k týdnu knihoven přesunuli na konec října. „Je připraveno několik akcí. Přednáška Jana Caletky o historii kapliček v katastru obce Češňovice a pravěk Zlivi a okolí. Pro školáky to budou přednášky a informační exkurze,“ uvedla knihovnice Marie Matoušková.

Berou internet

Mnozí školáci oceňují vedle knižní nabídky v knihovnách i tu internetovou. V Rudolfově jsme včera u internetu v knihovně zastihli Daniela Hamana. „Jsem tu v podstatě pořád. Chodím sem na internet, ale teď si budu dělat i průkazku do knihovny, hlavně kvůli povinné četbě. Ale víc mě baví sci – fi. Poslední jsem četl Záhadu vesmíru. Do školy za září Fimfárum a Ivanhoea,“ vypočetl žák osmé třídy rudolfovské základky.


S časopisem u stolku seděla Tereza Vurmová. „Chodím sem někdy i o prázdninách. Hlavně mě baví strašidelné věci. Požíračku mrtvol jsem četla už dvakrát. Ta je nejlepší,“ ocenila mladá dívka povídkovou knihu, ve které důležitou roli hrají duchové a strašidla.
Týden knihoven bude oficiálně ukončen v neděli.