„Do vědecké knihovny tradičně lidé chodí dost. Prázdniny se na návštěvnosti a počtu půjčených knih nijak zvlášť nepodepíšou,“ řekla včera ředitelka Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích Květa Cempírková. „Záleží samozřejmě na počasí, když je špatné, lidé zůstávají doma a více čtou. Když je hezky, kolem oběda bývá knihovna někdy prázdná,“ dodala.

Studenti dohánějí

Vděčnými návštěvníky knihoven v létě bývají studenti, kteří mají ve škole nějaké resty. „Často si půjčují knížky žáci, kteří opakují v září nějakou zkoušku. Seznamy s povinnou a doporučenou četbou děti nosí až v srpnu. Teď je zatím klid, děti spíš odpočívají,“ vysvětlila Cempírková.

V létě se také mění gusto čtenářů a v kurzu jsou jiné druhy knih. „Přes prázdniny je největší zájem o oddechovou literaturu, například detektivky , někdy encyklopedie a vědecko–fantastické knížky,“ uvedla včera knihovnice Městské knihovny ve Zlivi Marie Matoušková.

Chodí méně dětí

„U nás jsou návštěvy přes léto maličko slabší, hlavně chodí méně dětí. Lidé jezdí na dovolenou, nebo si myslí, že máme zavřeno. O prázdninách máme ale normální otevírací dobu,“ vysvětlila Matoušková.

Do knihoven však nechodí lidé jen kvůli knížkám. Každá knihovna nabízí internetové připojení a možnost počíst si a studovat přímo v knihovně. I tyto atrakce přitahují do knihoven stále dostatek nových návštěvníků.

Tadeáš Nový