Všech 400 tisíc knih z různých oborů na jednom místě najdou nyní českobudějovičtí studenti i další zájemci. Jihočeská univerzita totiž ve středu otevřela Akademickou knihovnu. Ta bude všem čtenářům sloužit od pondělí 18. ledna.

Na návštěvníky zde čeká pět set studijních míst. „Nejsou v jedné řadě nebo místnosti, ale rozmístili jsme je po celé budově. Jsou tu stolky pro více lidí, kde to bude asi živější, studenti se tam mohou setkávat. Pak tu ale máme také oddělená místa, kde vládne absolutní klid,“ popsala ředitelka knihovny Helena Landová.

Velkou novinkou je pět takzvaných individuálních studoven, které si mohou zájemci najmout na delší dobu, ponechat si zde materiály a v klidu se připravovat například na státní zkoušky. Po Národní technické knihovně je Akademická knihovna Jihočeské univerzity teprve druhou v republice, která tuto možnost nabízí.

Unikátní je samoobslužné vracení knih, které bude fungovat 24 hodin denně. Čtenáři mohou knihy vložit do speciálního boxu, který je podle čipů rozpozná a vydá potvrzení o jejich vrácení. „Tím se hodně chlubíme a myslíme si, že to je trend, kterým se budou knihovnické služby ubírat,“ komentovala knihovnice Marie Cihlová.

Po večeři do studovny

Studenti se na novou knihovnu těší, někteří si ji přišli prohlédnout již ve středu. Její dveře se pro ně zcela otevřou v pondělí. V pracovních dnech od 9 do 21 hodin a v sobotu od 9 do 16 hodin. „Líbí se mi, že je u kolejí a mohu tak třeba ještě po večeři zajít na chvilku do studovny,“ reagovala Jitka Smetanová.

Kromě studentů a pedagogů je však Akademická knihovna od pondělka k dispozici také široké veřejnosti. Čtenářem se může stát kdokoli. Stačí přijít a zaplatit registrační poplatek jako v každé jiné knihovně. Lidé si mohou vypůjčit cokoliv kromě nákladných vědeckých publikací. Do těch ale mohou nahlédnout ve studovně.

O nové knihovně začala její ředitelka Helena Landová přemýšlet již v roce 2000. „Uvědomili jsme si, že už toho ve starých prostorách nemůžeme studentům moc nabídnout. Chybělo nám technické vybavení, chodili k nám studenti, kteří se chtěli připojit na internet. Také kapacita studoven byla nedostatečná, čtenáři si neměli kam sednout,“ řekla Landová.

Stěhovali od října

Akademická knihovna se začala stavět spolu s budovou filozofické fakulty v dubnu 2008. V říjnu roku 2009 sem již knihovnice mohly stěhovat první svazky. „Bylo to náročné, každou knihu jsme musely vzít do ruky, uložit do bedny a po převozu opět vyndat, nově označit a zařadit do regálu,“ připomněla Marie Cihlová, jedna ze třiceti knihovnic, které do nové budovy přestěhovaly 400 tisíc svazků z bývalých fakultních knihoven.

Podle Heleny Landové je právě sloučení jednotlivých knihovnických fondů největším přínosem. Studenti najdou vše na jednom místě. Mohou kromě knih ze svého oboru nahlédnout i do publikací, které se týkají zcela jiných témat a více se tak vzdělat. Ve volném výběru je na každém ze dvou pater až 125 tisíc knih, ostatní odpočívají ve velkých skladech.

Zájemci si mohou knihovnu i další budovy prohlédnout při Dnu otevřených dveří, který univerzita pořádá 22. ledna. Knihovna by měla univerzitě i občanům sloužit několik desítek let.

„Noční můrou knihovníka je nedostatek místa, ale toho se teď nemusíme bát. Pokud budou knihy přibývat stejným tempem jako doposud, měly by nové prostory pro uložení knih postačovat minimálně na 50 let,“ uvedla Landová.

Primátor města Juraj Thoma knihovně popřál, aby dohnala svou nejslavnější kolegyni, knihovnu Alexandrijskou, která čítala 700 tisíc svazků.