Novou "vládu města" mají doplnit ČSSD, Piráti a Tejňáci. Potvrdil to iniciátor této varianty koaličního uspořádání David Slepička (ČSSD). Koalice bude bez vítěze voleb, uskupení ProTejn, v radě nemá podle páteční dohody zasednout ani jeden jeho člen.

Společný postup proti vítězi voleb zdůvodnil David Slepička tím, že zástupci hnutí ProTejn měli přemrštěné požadavky na další strany v zastupitelstvu, které by s ProTejnem teoreticky mohly vytvořit koalici.

V nově zformované vltavotýnské radě města mají mít ODS a SSO po dvou křeslech. ČSSD, Piráti a Tejňáci pak po jednom postu.

Zástupci jednotlivých koaličních uskupení nyní budou pilovat programové priority pro příští čtyři roky, koaliční dohodu pak chtějí podepsat 30. října. Ustavující jednání zastupitelstva, na jehož programu bude volba starosty a místostarosty, se má uskutečnit začátkem listopadu.

"Domluvili jsme se, že pokud nás nyní osloví zástupci ProTejnu, povedeme s ním jednání společně. Takové schůzky by se tedy účastnili zástupci každé z koaličních stran," vysvětlil David Slepička.

Lídr uskupení ProTejn Ondřej Bouška v reakci na zformování nové koalice řekl, že během dvou dnů členové ProTejnu oslovili všechny strany včetně komunistů.

"Seznámili jsme je s naší vizí vedení a chodu města. Upřednostnili jsme ve volbách nejsilnější strany, tedy lidovce a Svobodné občany, kterým jsme udělali nabídku. Měli se vyjádřit v pátek ráno," popisoval Ondřej Bouška. "Svobodní se rozhodli naši nabídku nepřijmout a přijmout nabídku - nevím jestli ODS nebo ČSSD. Nehážu ale flintu do žita, protože do listopadu a konání prvního zastupitelstva je ještě hodně času a může se leccos změnit. Pokud ne, budeme pružná opozice, která bude vždy hlasovat pro dobro týnských občanů."

Nová koalice bude mít v 21členném vltavotýnském zastupitelstvu těsnou většinu 11 hlasů. Ve volbách zvítězilo uskupení ProTejn (22,8 %), druhá byla KDU-ČSL (14,57 %), třetí Strana svobodných občanů (14,06 %) a čtvrtá ODS (13,49 %). Mimo hru nyní kromě ProTejnu s pěti mandáty zůstali i lidovci se třemi křesly v zastupitelstvu a komunisté se dvěma zastupiteli.