Tento výsledek povolebních vyjednávání, kdy zůstává mimo hru možná koalice ČSSD a KSČM, se zvolna rýsoval již poslední dva týdny. Překvapivější je skutečnost, že dosavadní hejtman Jan Zahradník prohlásil, že nebude usilovat o místo v radě kraje a chce být jen řadovým krajským zastupitelem.


„Rozhodl jsem se nekandidovat do rady kraje,“ konstatoval Zahradník a doplnil, že za úspěch povolebních vyjednávání bere, že se do vedení kraje nedostali komunisté. „Když vidím, co se děje na severní Moravě, není mi z toho dobře,“ zdůraznil Zahradník. Odcházející hejtman zároveň řekl, že pokud bude mít nové vedení kraje zájem o jeho zkušenosti a rady, rád je dá k dispozici.


„Neodcházím jako zhrzený nebo uražený,“ konstatoval Zahradník, který připojil, že lídr ČSSD Jiří Zimola podle něj prokázal nejen při povolebních vyjednáváních lidské kvality. Zahradník tedy nevidí pro budoucí spolupráci žádné překážky.


Lídr ČSSD Jiří Zimola pro Deník zdůraznil, že nová koalice bude plnit program ČSSD. „Jsem spok ojen s tím, že náš partner přistoupil na tuto podmínku,“ uvedl Zimola. Jako nejdůležitější nejbližší úkol nového zastupitelstva vidí Zimola přípravu krajského rozpočtu.


Podrobné personální obsazení jednotlivých postů chtějí zástupci dvou nejúspěšnějších stran z posledních krajských voleb zveřejnit až při podpisu koaliční dohody.


Už teď je ale jasné, že ODS bude například řídit resort dopravy. „Investice v dopravě, dálnice nebo železniční koridor jsou silná témata. Měli jsme je v programu a myslím si, že je budeme schopni splnit,“ uvedl zastupitel za ODS Martin Kuba, který se stal lídrem vyjednávacího týmu po Janu Zahradníkovi.


Kuba doplnil, že si nemyslí, že by koalice byla pro ODS potupná a poukázal na počet neuvolněných radních, kteří budou tři za ČSSD i tři za ODS.
Vítězná strana krajských voleb ovšem získá navíc ještě post hejtmana. Největším favoritem na tuto pozici je volební lídr ČSSD a starosta Nové Bystřice Jiří Zimola.


První zasedání nového krajského zastupitelstva se uskuteční 24. listopadu.