Ve hře zůstává varianta, že by se do primátorského křesla mohl vrátit Jiří Svoboda z hnutí ANO 2011, které v Budějovicích vyhrálo loňské komunální volby. K návratu do primátorského křesla by ale potřeboval i podporu zatím opoziční ČSSD, tedy strany, která v červnu prosadila primátorovo odvolání. A také strany, bez které se nejspíš nepovede stabilnější koalici sestavit.

Hlasy nestačíKoalice vloni vstoupila do volebního období s většinou 27 hlasů v zastupitelstvu. Nyní ale disponuje jen 22 hlasy ze 45, jeden hlas do nadpoloviční většiny chybí. V krajském městě schází primátor, rada má 6 členů z 11.

Podle Miroslava Jocha, zastupitele za ČSSD, je však na toto téma předčasné hovořit. „Zatím není domluven ani půdorys nové koalice. Personální otázky by přišly na řadu až následně," řekl Miroslav Joch.

Naposledy jednali politici z dosavadní koalice (ANO, HOPB, TOP 09, KDU-ČSL) o dalším vývoji v úterý. Při schůzce vyjádřilo 22 zastupitelů zmíněných stran ochotu dále spolupracovat, ale v zastupitelstvu po odchodu přeběhlíků už nemají většinu. Jeden z odvolaných náměstků primátora Tomáš Bouzek (TOP 09) navrhuje, aby koalici doplnila ČSSD, když způsobila současný patový stav.

Miroslav Joch ale nevidí jako pravděpodobné, že by jeho strana podpořila současnou koalici. „K nynější koalici určitě nejsme ochotni přistoupit," řekl.

Příští koalice bez ANO? I to je možnost

Obejde se příští koalice, jež bude vládnout budějovické radnici, bez vítěze loňských komunálních voleb, hnutí ANO 2011? I to je podle informací Deníku jedna z cest, kterými se ubírají současná vyjednávání politiků.

Jedná se totiž o možnosti, že by nadpoloviční většinu v zastupitelstvu získaly HOPB, ČSSD a KDU-ČSL za pomoci pěti nezávislých. Jejich uskupení se dalo dohromady nově a tvoří jej tři zastupitelé, kteří se rozešli s ANO 2011, a dále Kamil Calta původně zvolený za TOP 09 a Eva Hajerová, jež získala mandát v zastupitelstvu za ČSSD.

Podle prvního místopředsedy HOPB Ivo Moravce je ale tato varianta radniční koalice, která by se měla opírat o podporu tzv. nezávislých odpadlíků, pro HOPB absolutně nepřijatelná. "Občané pro Budějovice o ní s nikým nejednali, nejednají a jednat nebudou," konstatoval Ivo Moravec.

Jinou z možností, které se nyní nabízejí, je pokračování dosavadní koalice ANO 2011, Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), KDU-ČSL a TOP 09. Po odchodu několika přeběhlíků ale tato koalice ztratila potřebnou většinu, a tak by bylo třeba ji doplnit. V úvahu přichází třeba ČSSD.

Přistoupení k dosavadní koalici ale sociální demokraté příliš nakloněni nejsou. Zastupitel za ČSSD Miroslav Joch včera řekl, že pokud chce tato koalice jen najít potřebné doplnění, tak ať si chybějící hlas najde, kde chce.

Jak by mohla budoucí koalice vypadat, to však zastupitel za ČSSD nechce předpovídat. Zdráhá se i odhadovat, jestli bude připravena už pro zářijové zasedání zastupitelstva. „Pro Budějovice by to bylo velmi dobře, jestli se to ale povede, tak to neumím předpovědět. Tak jednoduché to nebude," zdůraznil Miroslav Joch. Doplnil, že v neděli se připravuje schůzka ANO 2011, ČSSD, KDU-ČSL a ODS, ale i tohle případné spojenectví by mělo podle Miroslava Jocha jen 23 hlasů v zastupitelstvu, tedy příliš těsnou většinu.

Mnoho dalších východisek však není, protože například ANO 2011 nemá chuť uzavírat spojenectví s nově ustaveným klubem nezávislých zastupitelů, mezi které patří i několik odpadlíků právě z ANO 2011. Potvrdil to Roman Kubíček, zastupitel za ANO 2011. Doplnil ale, že jinak bude jeho strana jednat se všemi a bude se snažit, aby debaty vedly k ustavení stabilnější koalice. „Nestanovovali jsme si žádné mantinely," naznačil otevřenost ANO 2011 Roman Kubíček.

Členové klubu nezávislých se podle jeho členky Elišky Richtrové sešli už několikrát a čekají na svou šanci. „Z různých stran je nám stále podsouváno, že se za účelem vytvoření nové koalice rozdělíme. Ale mohu ujistit, že stále držíme pohromadě," oznámila včera za pětičlenný klub. Doplnila, že coby šachové velmistryni jí současné dění připomíná živé šachy. „Máme šachovnici i figurky, ale nikdo neví, jak to dopadne," dodala Eliška Richterová.

Když v červnu ČSSD iniciovala odvolání tehdejšího primátora, podle Miroslava Jocha neměla připravenou novou koalici. „Odvolání primátora byl akt, kdy jsme vrátili všechny kluby do bodu nula, jako po volbách. Neměli jsme připravenou jinou koalici," vysvětlil Miroslav Joch s tím, že dosavadní koalice už podle něj ani nebyla schopna v zastupitelstvu prosazovat své body, takže bylo lepší ji odvolat a hledat nové vedení města.

Bývalí primátoři hodnotí bezvládí na budějovické radniciMiroslav Beneš (1994-998):
Místo aby vedení radnice řešilo závažné problémy, třeba pozemky pro stavbu obchvatu, zabývá se malichernostmi. Jako podivnou vnímám už od roku 1990 roli zastupitele Petra Petra, který přispěl k pádu koalice. I tento fakt svědčí o tom, že proces byl pečlivě připravován a řízen někým zpovzdálí. Myslím, že sociální demokracii, která navrhla odvolání primátora, je jedno, zda se do tohoto křesla vrátí pan Svoboda. ČSSD jde o to, aby byla zpět ve vedení radnice.

Miroslav Tetter 
(1998-2006, 2010):
Mám ten dojem, že situace , která nastala, je důsledkem toho, že se spojili lidé, kterým nešlo v prvé řadě o to, jak se bude žít lidem v Českých Budějovicích, ale jakým způsobem uspokojí své osobní nároky. Když se vytvoří koalice, tak má nějaký program. To že někdo neplní program, může být problém, ale dá se to napravit. Ale jestliže se nemohou dohodnout proto, že si slíbili teplá místečka, jenže na někoho nezbylo, takže práskl do stolu a šel od toho, tak to je špatně.