Na odlišných představách o složení budějovické koalice stále váznou jednání, z nichž má vzejít nové vedení radnice. Posun mělo do situace vnést jednání Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) a sociálních demokratů, strany se ale ani nesešly. „Čekali jsme na výsledek schůzky HOPB a ČSSD, na tu ale vůbec nedošlo. Sociální demokracie údajně s Občany pro Budějovice jednat nebude," krčí rameny Jiří Svoboda, odvolaný primátor a předseda místní organizace ANO 2011.

„Takové jednání mi přijde neslušné. ČSSD sice nemusí s HOPB spolupracovat, ale jednání by se vyhýbat neměla. I my jsme se sešli se všemi stranami, i s komunisty, přestože do koalice s nimi nepůjdeme," dodává Jiří Svoboda. „My takové jednání považujeme za nadbytečné, nemá smysl poslouchat dvakrát totéž, když ANO 2011 a HOPB spolu veškeré kroky koordinují," vysvětluje neochotu ČSSD ke schůzce lídr kandidátky Miroslav Joch.

ANO 2011 a HOPB uzavřeli dohodu, podle níž v koaličních jednáních postupují ve vzájemném souladu. To ale zřejmě vylučuje spolupráci s ČSSD, třetím silným hráčem na budějovické politické scéně. „Na koalici, jejíž součástí by mělo být HOPB, jehož lídr je obžalovaný za jednání, které způsobilo městu škodu, za žádných okolností nepřistoupíme," trvá na původním stanovisku Miroslav Joch.

Podle něj by naopak mohla fungovat spolupráce ANO 2011, ČSSD, KDU ČSL, ODS a nedávno zformovaného klubu Nezávislých, zatímco HOPB a KSČM by zůstali v opozici. To ale neodpovídá představám dvojbloku ANO 2011 a HOPB. Ten by rád silnou koalici podpořil hlasy ČSSD, do hry chce vzít KDU ČSL, případně ODS a nevylučuje ani spolupráci s TOP 09. Jak již zaznělo dříve, ANO 2011 nechce opřít koalici o hlasy přeběhlíků ani KSČM. „Nám by se líbilo, kdyby byla ČSSD ochotná o spolupráci s HOPB jednat. Ostatně tak bez problémů činila celé minulé volební období. Občané pro Budějovice by navíc v nové koalici nebyli v rozhodujícím postavení, obavy ČSSD z jejich přílišného vlivu jsou liché," zdůrazňuje Jiří Svoboda.

Zda se jednání pohnou z bodu mrazu, mohou ukázat rozhovory zástupců ANO 2011 a dalších možných koaličních partnerů příští týden. Ještě předtím se o dalším postupu ale domluví s HOPB.