„Pomáhají mi všichni, abych vše stíhala, letos se zapojila i tady Sára od sousedů, jde jí to pěkně," chválí malou pomocnici Milena Hálová, jejíž koláčky mohou ochutnat všichni návštěvníci Jihočeské hospody Holašovice. „Nepeču pouze pro slavnosti, koláčky jsou žádané i na svatbách. Připravuji různé náplně, mám makové, tvarohové, meruňkové, višňové, ale nesmí chybět ani ořechové," dodává zkušená pekařka.

Už dnes zahájí Selské slavnosti polední zvonění holašovické návesní kaple. Až do neděle pak budou malou jihočeskou vesničkou proudit davy návštěvníků, kteří se mohou těšit třeba na vyhodnocení soutěže o nejlepší jihočeské koláče a buchty či tradiční lidový jarmark, který doprovodí i bohatý kulturní program. Na slavnosti by měl dorazit současný vládce pohádkového království, herec Václav Vydra. Na návsi budou k dispozici dětmi vyhledávané projížďky na koních a dobový dřevěný dětský ručně poháněný kolotoč. Připraveno bude chytání kaprů v kádi do ruky.

„Jsme připraveni," říká Jan Jílek, starosta Jankova, pod který Holašovice patří. Letos by malou ves zapsanou na seznamu památek UNESCO mohlo navštívit až deset tisíc návštěvníků. I včera tak na holašovické návsi rostly jako houby po dešti dřevěné stánky i velké stany, pod kterými jsou pro návštěvníky připraveny i lavičky určené k odpočinku.

Stejně jako v minulých letech se mohou lidé na Selské slavnosti do Holašovic o víkendu svézt zvláštními linkami MHD i historickým autobusem Škoda 706 RTO.

Spoje vyjedou z nástupní zastávky MHD „České Budějovice, Nádraží" u budovy DOC Mercury v Budějovicích. Z této zastávky pak linka bude pokračovat buď trasou přes Dubné, nebo přes Lipí. Jednotné jízdné je 30 Kč.

Do Holašovic autobusemČeské Budějovice a Holašovice spojí mimořádné linky. Vyjíždět budou od DOC Mercury.
Trasa přes Lipí vede přes zastávky: Metropol; U Soudu; KOH-I-NOOR U Vodárny; Litvínovice; Litvínovice, Šindlovy Dvory, Náves; Litvínovice, Mokré; Dubné, Třebín; Lipí, Kaliště u Lipí; Lipí; Habří; Kvítkovice; Čakov, Čakovec; Jankov a Jankov, Holašovice.
Trasa přes Dubné vede přes zastávky: Senovážné nám. pošta; Poliklinika Sever; U Zelené ratolesti; Vysokoškolské koleje; Jihočeská univerzita; Branišov; Dubné; Čakov; Jankov a Jankov, Holašovice. 
Více na www.dpmcb.cz