Šestnáctileté Zdeňka Čížková a Michaela Šimková a jejich dvacetiletý spolužák Lukáš Vilimovský, všichni z českobudějovické konzervatoře, zpívali včera v autobusech městské hromadné dopravy několik hodin vánoční koledy. „Setkali jsme se s kladnými ohlasy, především dopoledne, kdy jezdilo více starších lidí, kterým náš zpěv dělal radost. Odpoledne, kdy bylo v autobusech více studentů, už to takové nebylo," řekla Michaela Šimková z Českých Budějovic.

Dívky zpívaly, Lukáš Vilimovský je doprovázel na kytaru. „Je to velice příjemné, baví nás to," shodlo se hudební trio.

Protože hráli v MHD mnoho hodin, vraceli se ke svým oblíbeným koledám. „Je výhoda, že můžeme začít hrát zase znovu, když lidé vystoupí na konečné a pak nastoupí noví cestující," pousmála se Michaela Šimková.

Pláč i peníze

Kromě úsměvů a pochvalných hodnocení při vystupování z autobusu se zpěváci dočkali i těch nejvřelejších projevů díků. „Lidé v autobusech nám děkovali, někdo nám dával čokoládu a další dárky, jedna paní nám dokonce chtěla dát sto korun. Další se zase dojetím rozbrečela, když jsme hráli," vyprávěli své zážitky mladí hudebníci, kteří za včerejší den projezdili Budějovice křížem krážem. „Jsme dvě skupiny, my jsme byli až na Okružní třídě, po krátké přestávce na oběd jsme se přesunuli na linku číslo jedna. Takhle jsme autobusem nikdy nejezdili," smáli se studenti s tím, že pro případ kontroly revizorem mají speciální jízdenky.

Spokojení cestující

Na netradiční nápad reagovala veřejnost pozitivně. Šestatřicetiletá Radka Plachá z Českých Budějovic si cestu autobusem díky živému vystoupení užila víc než jindy. „Je to rozhodně dobrý nápad, myslím, že z toho má radost úplně každý. Cesta autobusem byla rozhodně příjemnější," zhodnotila mladá žena, která ocenila i výběr koled. „Zahráli mi Narodil se Kristus pán, to je moje oblíbená koleda, tak mě to potěšilo," pousmála se. Podle jejího názoru je rozhodně dobře, že studenti konzervatoře navodí v lidech vánoční náladu a rozveselí je.

Podle místopředsedy představenstva českobudějovického Dopravního podniku Slavoje Dolejše akce navazuje na na loňské vystoupení pěveckého sboru Mendík, které se setkalo s kladným ohlasem. „Věříme, že hudebníci vytvoří v našich vozech příjemnou atmosféru, která cestující v předvánočním shonu potěší", uvádí.
Koledy budou znít na vybraných linkách MHD ještě dnes.