Největší peněžní sbírka na pomoc lidem v nouzi je po roce zase tady. Tradiční Tříkrálová sbírka, kterou pořádá Diecézní charita České Budějovice již podvanácté, začala včera a potrvá až do 14. ledna, jak uvedl její koordinátor Roman Tlapák.

„V budějovické diecézi bude koledovat na 1345 skupinek, což je o 95 víc než loni,“ říká Roman Tlapák. „Máme 51 organizačních míst, nově budeme vybírat v i Doudlebech.“ Peníze půjdou na pomoc seniorům a zdravotně postiženým, lidem bez domova či na provoz sociálních poraden, kde radí i lidem v dluhové pasti.
Slavností zahájení za účasti biskupa a primátora bylov úterýod 14.30 na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II. „Přijelikrálové na koních a byloi občerstvení,“ lákalRoman Tlapák. Loni se vykoledovalo
3,6 milionu korun.
Stovky Kašparů, Melicharů a Baltazarů obou pohlaví zahltí v následujících dvou týdnech ulice a návsi jihočeských měst a vesnic. Tradiční Tříkrálová sbírka, která se koná v českobudějovické diecézi od 2. do 14. ledna již podvanácté a kterou pořádá Diecézní charita České Budějovice, zapojuje lidi s otevřeným srdcem do pomoci chudým, nemocným a jinak znevýhodněným spoluobčanům.

Králové s legitimací
„Peníze na Tříkrálovou sbírku vybírají koledníci, kteří chodí dům od domu v přestrojení za tři krále, koledují a křídou značí dveře domů symbolickým K+M+B,“ vysvětluje koordinátor sbírky Roman Tlapák.
„Koledují do plastových zapečetěných pokladniček s červeným charitním logem, rozdávají kalendáříky a cukříky, případně propagační materiály. Na požádání nedůvěřivých lidí se prokáže vedoucí skupinky průkazkou,“ pokračuje Roman Tlapák.

Každý rok se totiž objevují i falešní koledníci s krabicemi od bot místo pokladničky, kteří zneužívají celostátně propagovanou akci a místo na charitu vybírají peníze pro svoji potřebu.
Už včera se do ulic vydali například ti praví koledníci v Třeboni.

„Začínáme co nejdřív, abychom vybrali na pomoc našim klientům co nejvíc peněz,“ přiznává ředitelka Oblastní charity Třeboň Lucie Bicková.
„Loni jsme celkem při sbírce vykoledovali přes 140 000 korun a byli bychom rádi, kdyby se podobná částka v pokladničkách objevila i letos. Peníze využijeme na pečovatelskou službu, která pomáhá seniorům a postiženým lidem, dále na přímou pomoc lidem, co se dostanou do nouze, i na provoz občanské poradny. Počet našich klientů se rok od roku zvyšuje,“ prozrazuje smutnou pravdu Lucie Bicková.

Městská charita České Budějovice peníze využije na podporu stacionáře Domina, pomáhajícímu duševně handicapovaným, na pomoc lidem bez domova a také na nákup automobilu, který využijí pečovatelky při cestách za klienty. „Loni jsme vybrali celkem 194 559 korun a letos bychom uvítali podobnou částku,“ říká ředitel Josef Hes a dodává, že v ulicích jihočeské metropole se minule objevilo 64 skupinek v bílých pláštích a s korunkami.

Hledáme Kašpary
Fakt, že klientů charity v nouzi je každoročně víc, si organizátoři akce uvědomují.
„Stát dává na sociální projekty stále méně peněz, přitom lidí v nouzi naopak přibývá,“ říká Roman Tlapák.

„Peníze ze sbírky proto využijeme i při dofinancování našich stávajících projektů. Chceme udržet zařízení pro seniory, nízkoprahová centra pro děti, které tráví spoustu času na ulici, nebo azylové domy pro muže i ženy s dětmi. Potřebné je i udržet činnost sociálních poraden, na které stát nechce dávat peníze a které lidi hodně využívají, například při řešení dluhů,“ dodává Roman Tlapák. Zatímco při prvním ročníku v roce 2001 vykoledovali králové 755 357 korun, loni to bylo 3 602 571 korun.

„Hledáme ještě další krále i vedoucí skupinek, aby se nám na charity přihlásili a pomohli sbírat peníze pro lidi, kteří se bez pomoci druhých neobejdou,“ dodává Věra Michalicová z Dobrovolnického centra.

Zájemci z Českých Budějovic a okolí se mohou obrátit na středisko v českobudějovické Kanovnické ulici 11.
Více informací o sbírce zájemci najdou na stránkách www.charitacb.cz.

Kde například koleda pomůže:
Prachatice: Domov Dominika Savia pro matky s dětmi, Hospic sv. J. N. Neumanna
Vimperk: služba pro rodiny s dětmi v tíživé situaci
Tábor: Projekt Auritus – pomoc lidem ohroženým drogami
Borovany: podpora chráněných dílen i pečovatelské služby
České Budějovice, Chýnov, Boršov, Vlachovo Březí, Bílá Hůrka: Adopce na dálku
Mladá Vožice: podpora rodin s více dětmi
Katovice: podpora volnočasových aktivit dětí, rodin i seniorů
Milevsko: zkvalitnění terénní pečovatelské služby
Suchdol nad Lužnicí: příspěvek na studium nevidomého dítěte

Tříkrálová sbírka

2001 755 357 Kč
2002 1 069 649 Kč
2003 1 388 978 Kč
2004 1 560 583 Kč
2005 2 255 555 Kč
2006 2 015 973 Kč
2007 2 376 020 Kč
2008 2 487 643 Kč
2009 2 923 372 Kč
2010 3 172 908 Kč
2011 3 602 571 Kč