Už 26 Let trvá tradice mužského dopoledního koledování v Českých Budějovicích. Akce započatá kdysi v malém hloučku dokáže spolehlivě naplnit celou restauraci Vatikán, kde se koledníci nyní scházejí. Jejich základem jsou trampové ze „spojených" osad stropnických. Dobrovolné příležitostné pěvecké těleso už je ale dnes trochu širší a čítá i ženy a sem tam i dětského návštěvníka. Na stolech nechybí originální salát nebo zpěvníky. O jednotů tónů se stará kapela Dudlajda a její hosté.

K dlouholetým účastníkům akce patří například Vladimír Fejfar. „S touhle partou stropnickou jsme celoživotní kamarádi z ulice. Hráli jsme spolu fotbal, volejbal, spojovala nás muzika, bývalí Minnesengři," říká usměvavý muž s knírkem a naznačuje hned, proč je setkání tak oblíbené. „Některé lidi celý rok nevidíte," vysvětluje Vladimír Fejfar, proč se všichni bývalí trampové na koledy tak těší a ukazuje hned na jednoho z vedle sedících mužů s tím, že ten má třeba hausbót na Lipně. Vladimír Fejfar pak rozkládá po stole i malý archiv, ve kterém má třeba kresby od Jaroslava Kerlese s věnováním nebo řadu PF. „Standa Kahuda nám každý rok dává PF. Nic nevyhazuju," říká usměvavý muž a pochlubí se i bývalým zpěvníkem, dnes již archivním, psaným ještě na stroji a starým přes 20 let, který stále opatruje.

Za dlouhé roky trvání akce už je s koledováním spojena i řada historek. „Já tu měl jednou bílé sako, byly jsme tu tehdy s Jardou Kerlesem. A muzikant, který měl mluvit o Vánocích se bránil a říkal, já už vám nic neřeknu," líčí nenápadný začátek jedné z příhod další z účastníků Pavel Charypar. Tak kvůli výraznému saku byl k promluvě vybrán Pavel Charypar. Úkolu se zhostil, ale problém nastal po Vánocích. Příležitostný vypravěč přišel do práce a vedoucí mu ukázal fotku v novinách s dotazem, jak to, že byl na koledování, když měl být v zaměstnání. Naštěstí se nadřízený spokojil s výmluvou, že se jednalo o rok starý archivní snímek, a tak finále koledování nebylo nepříjemné…

Mnoho tradic zvláštního setkání na Štědrý den trvá, ale výhradně mužský charakter koledování vzal už před lety za své. Letos se přišla s manželem podívat například Marie Svobodová. „Jsem tu podruhé v životě," komentovala svou účast a její muž Zbyněk zdůraznil, že fotka z akce, která byla v roce 2011 v Českobudějovickém deníku, byla od něho.

Bez výjimky všichni příchozí se ale po odzpívání poslední písničky už těší na příští rok.

Štamgasti se na Štědrý den sešli tradičně například i v restauraci Masné krámy.