Zpívat začínala chlapská parta chatařů od Stropnice v jiné známé restauraci. „Původně jsme chodili do Masných krámů,“ říká jeden z organizátorů Václav Tupý a dodává, že poprvé hráli jen dva muzikanti. „Úplně prvně jsme hráli Ivan Zichů s kytarou a já s flétničkou,“ vzpomíná Tupý i na kamaráda, který letos zemřel a kterého připomenul i na začátku letošního koledování.

Protože ale koledy zpívané veřejně v Masných krámech narazili na nevůli, odstěhovali se pěvci i muzikanti do Vatikánu.

Pro akci je vždy připravený zpěvníček, který obsahuje 21 skladeb, známých více i méně. V restauraci nechybí ani vánoční výzdoba. Jen svíčky, které dřív odměřovaly čas, už se trochu zanedbávají. Původně totiž před každým koledníkem hořela svíce, kterou si donesl z domova. Jakmile dohořela, musel domů, aby se věnoval také rodině.

Za své vzalo i další staré pravidlo, že jsou koledy jen pro muže. Vstup ženám už je povolen a jsou pro pěvecký sbor vítanou posilou. Z původní sestavy už zbyla jen část lidí ale přesto je Vatikán zaplněný při každém pokračování.

Po desáté hodině pak kapela Dudlajda se svými hosty vždy zahraje první tóny a prostorným sálem se nesou písně, které všem připomenou, že Vánoce jsou svátky klidu, míru a pohody.

K dalším vánočním akcím na Budějovicku patřila třeba tradiční soutěž o nejlepší bramborový salát v budějovickém občerstvení U Kárů nebo sraz motorkářů na náměstí Přemysla Otakara II. v ČB. Noc se potom nesla ve znamení slavnostních mší, připomínajících narození Ježíše Krista.