Pokud to někdo nechápe, má nejspíš fašizující názory a tendence. S touto myšlenkou předstoupil před studenty Biskupského gymnázia v Č. Budějovicích předseda KSČM Vojtěch Filip. Zúčastnil se besedy pedagoga Martina Volného na téma Komunisté dnes a před listopadem.Pozvání přijali i člen ústředního výboru Svazu pedagogických pracovníků postižených z politických a náboženských důvodů Jaroslav Janovský, poslanec a historik Zdeněk Bezecný a vysokoškolský učitel a nově zvolený krajský zastupitel Jan Samohýl.

Třídní boj nechtějí

Hlavním tématem bylo jmenování komunistky Vítězslavy Baborové krajskou radní pro školství a kulturu. Podle Filipa není možné odsuzovat ji jen kvůli stranické příslušnosti. Důležité jsou pouze pracovní výsledky. „Nebráníme se jinému názoru, ale odmítáme fašizující tendence. Musím říct, že by bylo velmi trapné, kdybychom řekli, že něco nemůže dělat třeba Žid," prohlásil předseda komunistů.

Zastupitel Samohýl označil jeho výrok za šokující. Podle něj dokazuje, že se myšlení komunistů od 50. let minulého století příliš nezměnilo. „Každý, kdo má jiný názor, je fašista. Komunisté sice jsou v demokratické soutěži s jinými stranami, ale to neznamená, že jsou demokratičtí," zmínil zastupitel.

Opačný názor měl poslanec Bezecný

Ten zdůraznil, že nejdůležitější otázkou zůstává, nakolik jsme se dokázali vyrovnat s předlistopadovou minulostí. Narážel například na otázku kolektivní viny nebo loni přijatý zákon o takzvaném třetím odboji. Jeho projednávání poslaneckou sněmovnou prý bylo zatím posledním oficiálním pokusem o zákaz strany. „KSČM se chová jako demokratická strana, ale minimálně v nepřímých odkazech poukazuje i na světlé stránky minulého režimu," zhodnotil poslanec.

Kromě situace na krajském úřadě zajímal studenty i aktuální program a vývoj komunistické strany. Třeba Václav Lexa z třeboňského gymnázia v její proměnu nevěří. Zdůvodňuje to internetovými odkazy na Marxův Manifest, ve kterém se hovoří o násilné cestě k moci. Zároveň také odmítá tvrzení, že studenti nemohou dostatečně soudit předlistopadovou dobu jen proto, že ji osobně nezažili. „Dle mého soudu nejde v demokratickém systému jen tak něco zakázat. Je však možné požádat nezávislý soud o přezkoumání stanoviska," řekl student.

Předseda KSČM Filip jeho obavy odmítl. Zdůraznil, že Marxův Manifest je překonanou záležitostí a strana už se podle něj dávno neřídí. „Kolektivní vinu odmítám, stejně jako to, že jsme nedemokratickou stranou. Třídní boj není a nebude naším cílem," uzavřel Vojtěch Filip.