Podivnou hru rozehráli radní města kolem kina Kotva. Zatímco ještě minulý týden zněla zpráva z magistrátu, že bude dalších deset let promítat filmy stávající provozovatel Jan Turinský, teď je všechno jinak.

Město se bude příští týden kinem opět zabývat a primátor Juraj Thoma pro podepsání smlouvy ruku nezvedne. Deníku včera vysvětlil, že se celou věcí zabývalo jeho právní oddělení, které našlo závažné chyby již v dokumentaci k výběrovému řízení.

„Celá výzva k podání nabídky je špatně. Odbor kultury měl věc konzultovat s oddělením veřejných zakázek,“ potvrdil Juraj Thoma.

Podle jeho slov je lepším řešením celou záležitost zastavit a vypsat nové výběrové řízení. V opačném případě by totiž smlouvu mohl brzy někdo napadnout a magistrát by čekal soud. Primátor dále řekl, že hlavní odpovědnost za chyby nese vedoucí odboru kultury Iva Sedláková. Ta ale takové tvrzení odmítá. „Jsme tu od toho, abychom věci dělali na něčí pokyn. Všechno jsme to probírali i s vedením města, náměstkyní Popelovou… Konzultovali jsme to se správou domů i s oddělením veřejných zakázek,“ reagovala Sedláková.

Jisté je, že se v tuto chvíli její pozice otřásá, protože primátor nevyloučil, že za pochybení budou padat hlavy. „Myslím, že je to v tuto chvíli na odvolání z funkce vedoucího odboru,“ doplnil Juraj Thoma. Naprosto stejný scénář se týká také Domu umění. 

Zajímavé je, že po jednom 
z minulých jednání rady město zrušení výběrového řízení na provoz Kotvy nevyloučilo, novináře na to tehdy upozornila náměstkyně primátora Ivana Popelová.
„Ještě je dostatek času, abychom vypsali nové řízení. Nová smlouva platí až od 1. ledna 2013,“ řekla tehdy náměstkyně. Včera už se k zmíněným událostem nechtěla vyjadřovat, pouze potvrdila, že by se kinem měli radní ve středu opět zabývat.

Nová soutěž

To potvrdil i primátor Juraj Thoma s tím, že bude chtít vypsání nového výběrového řízení, kde budou odstraněny všechny nedostatky. „Jedná se o dlouhodobou smlouvu na deset let, kdy mělo dát město na provoz zhruba 11 milionů korun. I proto chci zvolit tento postup,“ vysvětlil.

Samotný provozovatel Jan Turinský, který měl v Kotvě prodloužit smlouvu, byl z nečekané změny hodně překvapen. „V tuto chvíli nejsem schopen se k tomu oficiálně vyjádřit, protože z radnice jsem ještě žádnou zprávu nedostal. Nicméně jsem z toho překvapený, zklamaný a znechucený,“ řekl. V každém případě je připraven se do nové soutěže opět přihlásit a pokračovat ve své práci. „Určitě se nevzdám,“ dodal Turinský.

Pokud se rada skutečně pro nové řízení rozhodne, bude to znamenat novou šanci pro Žanetu Sýkorovou, která měla o provoz kina také zájem. „Určitě se přihlásím znovu a budu se snažit vyvarovat chyb, kvůli kterým náš projekt vyřadili,“ potvrdila. Dále řekla, že se nad obsahem její nabídky při soutěži v podstatě nikdo moc nezamýšlel a hledaly se spíše formální chyby.

Trestní oznámení

Aby toho nebylo kolem kina málo, v souvislosti s nynějším provozem bylo podáno trestní oznámení. Na policii se v tomto případě již před více než měsícem obrátila Zuzana Bílá. Upozornila na fakt, že současný provozovatel platí městu za provoz kina jen sto korun ročně a navíc magistrát každoročně dotuje provoz 1,2 miliony korun.
„Mohu potvrdit, že jsem trestní oznámení skutečně podala. Více se k tomu zatím nechci vyjadřovat a počkám na výsledek vyšetřování policie a reakci města,“ řekla včera Zuzana Bílá s tím, že takové hospodaření nepovažuje za správné.

Mimo jiné před časem v této souvislosti a také s další existencí a využitím letního kina Háječek rozeslala budějovickým zastupitelům otevřený dopis. Odpovědi se prý dočkala jen od tří z nich.
Háječek zůstane do roku 2013 pod správou kina Kotva, výhledově se zde chystá zvláštní architektonická soutěž. Ta by měla rozhodnout o budoucnosti objektu.