Projekt pod názvem Na kolo jen s přilbou udělal radost za tři roky své existence desítkám malých cyklistů, a to přímo novým kolem.

„V roce 2005 bylo rozdáno 142 drobných odměn a pět kol, dvaašedesát dětí bez přillby bylo strážníky městské policie napomenuto. O rok později dostalo nové kolo dvanáct dětí, předáno bylo přes 211 odměn a počet napomenutých dětí klesl na třicet devět. Vloni bylo rozdáno devatenáct jízdních kol,“ spočetla včera některá čísla tisková mluvčí radnice Jitka Welzlová.

První šťastlivec

Výherce, který odstartoval letošní akci, zrovna mířil na kole na trénink. Důležité však je, že měl při jízdě na hlavě helmu.

„Určitě to je dobré, že mám nové kolo. Přilbu jsem začal nosit, když mi bylo asi tak šest let,“ řekl včera dnes už dvanáctiletý Robert Maurer. „Mám ještě dva sourozence a přilby na kolo nosíme všichni. Já si ji beru, i když jedu na kole sám,“ doplnil Robert.

Podle náměstkyně primátora Ivany Popelové, která drží nad projektem záštitu, se Na kolo jen s přilbou chýlí ke svému konci.

„Loni bylo rozdáno hodně kol a snad letos na počet devatenácti kol dosáhneme také. Jednak se akce chytla a asi to bude letos poslední rok kampaně, protože už lepších čísel zřejmě nedosáhneme,“ podotkla včera Popelová. „Stálo by za to zvážit, jestli bychom tímto způsobem neoslovovali také bruslaře,“ naznačila náměstkyně k budoucnosti Na kolo jen s přilbou. „Na bruslích sice není ze zákona povinné nosit přilby, ale tam může být jen nějaké lehké napomenutí. Anebo, když tu přilbu bruslaři budou mít, tak samozřejmě by následovala odměna,“ podotkla Popelová.

Druhý šťastlivec

Cyklohlídka městské policie spolu se zástupci města včera obdarovali po Robertu Maurerovi dalšího vzorného kolaře. Stal se jím osmiletý Michal Svoboda.

„Radost z kola mám, ale dnes už ho asi neprojedu,“ řekl včera s nadšením z nového kola Michal, který si bere přilbu na hlavu také pokaždé, když usedne na kolo. „Nejraději na kole jezdím na fotbalové tréninky,“ shrnul Michal.