Stavba Husovy kolonie se tehdejší radnici příčila
ČESKÉ BUDĚJOVICE - V Českých Budějovicích jsou dvě nejznámější kolonie obytných domů – Havlíčkova a Husova. Havlíčkova je o pár let starší. Začala se stavět od roku 1911 „Stavebním družstvem dělnických a rodinných domků pro České Budějovice a okolí, s. r.o.“, které bylo založeno v roce 1909.
Spolek pro zvelebení Husovy kolonie ve 30. letech 20. století.Foto: Archiv Anny Kohoutové
V roce 1911 si toto stavební družstvo přidalo do názvu slovo „Havlíček“. Havlíčkova kolonie, lidově Havlinda, se postupně změnila na vilovou a předměstskou čtvrť s činžovními domy (blok tabákové režie) a spojila se ulicemi Dukelskou a Čechovou se středem města.
Husova kolonie vznikala neregulovaně po 1. světové válce. Za přibližný čas vzniku kolonie lze vzít období let 1928 až 1930. V roce 1928 žádali zdvořile o povolení stavby rodinných domků na pozemku p. Franckovo a p. Peřinkovo na poli a lukách Pražského předměstí, tzv. U křížku, v úctě podepsaní žadatelé (Unger, Rothbauer, Fabián, Pánek, Černý, Vaněk, Eger, Nováček, Bezpalec a Brajer).
Město žádost zamítlo, ale druhou žádost po velkém úsilí žadatelů většinou hlasů zastupitelů schválilo s tím, že osadníci nesmí žádat o kanalizaci, vodu a světlo, což byla ve 20. století impertinentní podmínka.
V roce 1930 se začalo stavět. Z některých zdrojů vyplývá, že se domky v zahradách v Husově kolonii stavěly bez povolení již před rokem 1928. Úplně první domky asi již v roce 1923, což lze usoudit z toho, že v Rozumově dvoře byly přihlášeny dva obchody – Anna Zimmermannová, hokynářství a Marie Komrsková, pivo v lahvích
Kolonie je zvláštní termín, pocházející z latiny (colonia, colonus), který má několik významů. V obecné poloze je to území nebo osada v cizím etnickém prostředí. V přeneseném významu jde o skupinu menších obytných budov tvořící celek (např. kolonie vilová, studentská, dělnická, hornická, cihlářská, úřednická, zahrádkářská, nouzová apod.). Kolonie často vznikaly společným úsilím. „Cihláři se dali dohromady a že si vystavějí celou kolonii domků pod kopcem“ (Jiří Mahen). Osadníci kolonií, obklopeni jiným prostředím a v našem případě i odmítavým postojem radnice, drželi při sobě.
V Husově kolonii založili v roce 1933 „Spolek pro zvelebování Husovy kolonie v Č. Budějovicích“. Toho roku podali osadníci žádost na radnici, aby definitivně stanovila název nové kolonie, přičemž navrhli název Husova kolonie, ale radnice oficiálně název neuznala. Do té doby měla kolonie jen neúřední název Kolonie u Rozumova dvora. Jména ulic v „Husovce“ však zastupitelé schválili kvůli poštovnímu doručování a poplatkům již k 1. 6. 1931. Byly jmenovány např. ulice U Rozumova dvora, Blahoslavova, Rokycanova, Žerotínova, Korandova, Mikuláše z Husi (osobnosti často spojené s husitstvím).
Ulice U Rozumova dvora byla v roce 1963 přejmenována na Trocnovskou. Spolek pro zvelebování Husovy kolonie vyvíjel v rámci možností činnost i za německé okupace. Zanikl až v roce 1950. Do 1. světové války stály „za tratí“, to je na východ od železničního tělesa, jen Rozumův dvůr, Nedbalův dvůr, stranou židovský hřbitov, na návrší byl křížek a dole Franckova cihelna.
Rozumův dvůr byl na starších mapách označován jako Lamhof, Nedbalův dvůr měl název Wišnowský Hof. Rodina Matěje Rozuma se přistěhovala do města z Třeboně asi kolem roku 1820. Rozumů bydleli v Divadelní ulici a na starším dvoře Lamhof hospodařili. Ve 20. století byla majitelem Rozumova dvora rodina Peřinků, které byl dvůr znárodněn a po roce 1989 vrácen.
Ale úplně pustý prostor od tratě k Rozumovu dvoru nebyl. Konaly se tam svatojánské oslavy 24. června a asi od roku 1910 Husovy slavnosti 6. července. První zahrádky se objevily podle dostupných pramenů za 1. světové války.
SERVIS
Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 16 000 Kč
Strojírenští kovodělníci STROJÍRENSKÝ DĚLNÍK/ICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: požadujeme: vyučení a praxe v oboru výhodou (nekvalifikované zaučíme), nabízíme: stabilní zaměstnání na trvalý pracovní poměr, profesní růst, úkolové odměňování, příplatky za směnnost, sociální jistoty, dotované stravování. Pracoviště: Mikrona holding s.r.o., Předčická, č.p. 613, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: Marie Řeháková, +420 385 774 139.
Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 18 000 Kč
Přepážkoví konzultanti v pojišťovnách POBOČKOVÝ PRACOVNÍK. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracovník pobočky České pojišťovny:, práce na HPP, poskytování profesionálního servisu klientům a návrhy optimálního řešení, aktivní nabízení a prodávání produktů a služeb České pojišťovny a dceřiných společností, správa přiděleného portfolia klientů, neustálé odborné vzdělávání se s rozvíjení se, Očekáváme: min. SŠ vzdělání s maturitou, zájem o oblast pojišťovnictví a obchod, komunikační dovednosti a talent pro obchod, uživatelskou znalost nástrojů MS Office, praxi v přímém jednání s klientem (výhodou), Nabízíme: práci v zaměstnaneckém poměru na plný úvazek, fixní plat + provize z uzavřených smluv, odměny + odměna za svěřený kmen, možnost pravidelného navýšení mzdy i pohyblivé složky, komplexní zaškolení, dalsí vzdělávání a rozvoj, perspektivu kariérového růstu, bohatý systém benefitů (5 týtnů dovolené, 2 dny zdravotního volna, stravenky, příspěvky na penzijní a životní pojištění, sportovní aktivity, slevy na produtky ČP a partnerů). Pracoviště: Čp distribuce s.r.o. - pražská tř., Pražská tř., č.p. 1280, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Denisa Píchová, .
Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč
Kuchaři (kromě šéfkuchařů) PEKÁŘ PIZZY - KUCHAŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: . Pracoviště: Pizza originala cb s.r.o., Branišovská, č.p. 581, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Lukáš Sosna, +420 724 747 697.
Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 15 000 Kč
Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená OPERÁTOR VÝROBNÍ LINKY - SKLADNÍK - VZV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky: vyučen, manuální zručnost, spolehlivost, flexibilita, odpovídající pracovní nasazení, základní znalost práce na PC, čistý trestní rejstřík, ochota učit se novým věcem, výhodou praxe ve výrobní společnosti a oprávnění na vysokozdvižný vozík (VZV), benefity: stravenky, Zaměstnavatel si přeje kontaktovat na email: j.pankova@dcd-ideal.cz. Pracoviště: Dcd ideal spol. s r.o., 373 64 Dynín. Informace: Filip Petr, +420 737 269 005.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Již nejsou mezi námi
České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria.
U Blažejovic zemřel motorkář
Prachaticko - Tragicky skončil střet motorky s osobním autem v neděli odpoledne u Blažejovic.
Léto za dveřmi a s ním pohoda a žízeň
Jižní Čechy - Téměř letní počasí zaplnilo předzahrádky, na stolech se začínají vedle piva objevovat i nejrůznější alkoholické míchané nápoje a do večerních hodin posedávají známí i přátelé i na domácích teráskách a zahradách.
Neosvětlený cyklista projížděl v noci městem na kradeném kole
České Budějovice - Co vysvětlovat má teď 41letý muž z Českobudějovicka.