Blesková komedie bez výsledku. Tak by se dalo shrnout středeční jednání českobudějovického zastupitelstva. Netrvalo ani čtvrt hodiny a nedokázalo ani odhlasovat delegování svého zástupce na mimořádnou valnou hromadu českobudějovické teplárny. V té město drží 80 procent akcií.
Hlavním úskalím středečního mimořádného jednání byla neúčast zastupitelů. „Tvrdil jsem, že to bude nebývalý problém,“ řekl k nízké účasti primátor Miroslav Tetter (KDU–ČSL). Sešla se totiž jen těsná nadpoloviční většina sboru, který má celkem 45 členů. Stačilo pak, aby se čtyři přítomní zastupitelé zdrželi hlasování. V tom okamžiku bylo málo hlasů pro to, aby byl jako delegát na mimořádnou valnou hromadu vyslán Vladimír Brůha (ODS), který to komentoval slovy, že se město zbytečně vzdává svých práv. Nyní se podle všeho mimořádná valná hromada teplárny konat nebude.
„Myslím si, že od toho je tady koalice, aby si zajistila dostatek hlasů,“ uvedla k jednání zastupitelka Ivana Popelová (HOPB). „Já, jako místopředsedkyně dozorčí rady jsem nebyla informována, že by se připravovala mimořádná valná hromada teplárny,“ vysvětlila Popelová další důvod, proč se zdržela při hlasování.
Nynější tanec kolem teplárny způsobil přesun menšinového balíku necelých 18 procent akcií, které donedávna držela společnost E.ON. Firma akcie prodala a nový menšinový akcionář nyní podle primátora Tettera požádal o svolání mimořádné valné hromady.
Menšinový podíl měl být údajně prodán firmě LAMA Investments (LI). Ta se ale ve středu vyjádřila v tom smyslu, že při obchodu pouze asistovala, akcie nemá v držení. „Pouze jsme se na obchodu podíleli, ovšem jméno zákazníka sdělit nemohu,“ uvedl za LI Pavel Stuchlík. Skutečným menšinovým akcionářem, který požádal o svolání valné hromady, je společnost Forum Energy, s. r. o.
Paradoxně zvažovalo před časem koupi akcií od firmy E.ON samo město. E.ON dal totiž už dříve najevo, že podíl v teplárně chce prodat. „Dělali jsme ocenění podílů v teplárně,“ přisvědčil Juraj Thoma (HOPB), který je nyní jako budějovický zastupitel předsedou dozorčí rady teplárny. V době, kdy se podíly ohodnocovaly, zastával Thoma funkci primátora. „Oceněním to skončilo,“ zmínil však Thoma a dodal, že hodnota podílů byla pak ještě projednána orgány města. Další kroky ke koupi akcií ale nenásledovaly. Na město se ale už v té době obrátili podle Thomy jiní zájemci o akciový podíl v teplárně.
Hlavní otázkou teď je, jaký vztah bude mít menšinový akcionář s městem.
Kdo sedí v čele
Zdeněk Blažek - předseda, generální ředitel Teplárna Č.B, a.s.
Za zastupitelstvo:
Břetislav Kábele - místopředseda
Členové: Josef Průcha, Martin Kuba, František Jelen
Juraj Thoma připomněl, že E.ON kdysi neúspěšně navrhl uzavření akcionářské smlouvy, která by menšinovému vlastníku dala větší slovo. O strategických rozhodnutích v teplárně totiž podle stanov rozhoduje 75 procent akcionářů (tedy město). „Menšinový vlastník může sáhnout nanejvýše k obstrukcím,“ říká Tomáš Volek z Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity. Pokud by ovšem město nezměnilo svůj názor a neuzavřelo s novým vlastníkem výše zmíněnou smlouvu. K tomu však Thoma nevidí důvod. „Město by v tomhle mělo být naprosto konzistentní,“ zdůraznil Thoma.
Vedení teplárny, pokud nyní neuspělo, zřejmě svolá náhradní mimořádnou valnou hromadu se stejným programem.
EDWIN OTTA
RICHARD VLASÁK