Jana ZuziakováZdroj: DeníkZatímco krajské město na základě stížností mnoha obyvatel vydá vyhlášku omezující provoz pohostinských zařízení, zejména nonstopů a nočních barů v konkrétních lokalitách, v Týně platí tato regulace čtyři roky a rovněž řeší určité oblasti. Dotčení týnští podnikatelé to považují za nefér a žádají zrušení vyhlášky, nebo rozšíření platnosti na celé město.

Na jedné straně zájmy podnikatelů, kteří s nařízenou zavíračkou nesouhlasí, neboť se jim zkrátí tržby, naproti nim občané, kteří nechtějí poslouchat hádky, řev, hlučnou muziku, ale touží se v klidu vyspat. V Českém Krumlově to vymysleli tak, že každoročně se začátek nočního klidu posouvá o dvě hodiny na půlnoc v pátky, soboty a v den před dnem pracovního klidu, což platí od půlky června do poloviny září, dále také při konání čtyř zásadních vícedenních akcích. Na silvestra musí být klid od 1 hodiny. S tím se musí bydlící smířit.

V tomto směru není městům co závidět. Vyřešit problém tak, aby všichni byli spokojeni, není možné. Každá strana má „svá práva“, argumenty. A ty, kteří se přišli pobavit, vůbec nezajímá, že jejich chování někomu vadí. Válka jen tak neskončí. Omezování práv provozovatelů barů a nonstopů, jak to nazývají, je proti narušování nočního klidu snad menší zlo.