Na základě usnesení vlády ČR o Pandemickém plánu ČR tak vznikl stálý pracovní orgán hejtmana kraje, jehož hlavním úkolem bude aktualizace Krajského pandemického plánu Jihočeského kraje a řízení a kontrola ochrany veřejného zdraví a akceschopnosti subjektů důležitých pro zajištění chodu kraje v případě výskytu závažných infekčních onemocnění včetně výskytu chřipky způsobené novou variantou chřipkového viru.
Jak uvedl tiskový mluvčí krajské hygienické stanice František Kotrba, komise má celkem devatenáct členů a tvoří ji zástupci Krajského úřadu Jihočeského kraje, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje, Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj, nemocnic v Českém Krumlově, Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Písku, Prachaticích , Strakonicích, Táboře, Vimperku a Dačicích, Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, Policie ČR, Vojenského zdravotního ústavu České Budějovice a Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Jejím předsedou se stal ředitel krajské hygienické stanice MUDr. Zdeněk Velikovský.
O potřebnosti fungování takovéhoto koordinačního a řídícího orgánu ochrany veřejného zdraví, který v sobě spojuje všechny zainteresované složky regionu, svědčí i fakt, že bezprostředně po nutných administrativních krocích se členové komise věnovali mj. aktuální situaci ve výskytu ptačí chřipky v regionu.
Ředitel Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj MVDr. František Kouba informoval o aktuální situaci v chovu krůt v Tisové na Pardubicku, kde z asi šestitisícového chovu uhynulo 1800 kusů krůt. Uvedl, že zatímco vloni bylo v jihočeském regionu potvrzeno dvanáct případů ptačí chřipky mezi labutěmi, v současné době se nemoc nejspíše přesouvá z volné přírody do chovů především vodní drůbeže.
V uplynulém měsíci zachytili jihočeští veterináři sérologicky pozitivní nálezy ve dvou chovech vodní drůbeže na Strakonicku a Jindřichohradecku, další vyšetření však naštěstí onemocnění nepotvrdila.