Na mimořádný finanční příspěvek, propagaci a zvýšení prestiže se může těšit vítěz celostátní soutěže Vesnice roku. Ta se letos uskuteční již po devatenácté a z Českobudějovicka se do ní přihlásily celkem čtyři obce. Všechny mají s tímto kláním zkušenosti.

Počtvrté 
v řadě bude 
o titul usilovat Pištín, který v minulých letech získal Bílou stuhu za činnost mládeže a Modrou stuhu za společenský život. „Nějaká ocenění nám ještě chybí, a tak se dále snažíme. Také bychom se chtěli pochlubit věcmi, které jsme zvládli za uplynulý rok," komentoval starosta Jaroslav Havel.

Pištínští komisi zavedou především do nového spolkovému domu, jehož součástí je 
i baráčnická rychta. Představí také svůj program pro děti 
s názvem Žijeme na vsi. Ten malým zájemcům umožňuje navštívit všechny zdejší spolky a poznat jejich činnost.

Místní jsou za opakovanou účast v soutěži rádi a sami ji prosazují. „Jsem na to hrozně pyšná, ukazuje to, že se u nás pořád něco děje. Zaujmout určitě může naše rychta, tu mají málokde," říká Marie Živnůstková. Starosta navíc zdůrazňuje, že klání pomáhá obcím se zviditelňovat a usnadňuje i získávání dotací.

Po delší pauze se do boje vrací Mydlovary, které v roce 2006 skončily v krajském kole na třetím místě. „Teď už nám nějak otrnulo a protože jsme se v posledních letech hodně soustředili na péči o zeleň, chtěli bychom ukázat výsledky své práce," vysvětlil starosta Petr Ciglbauer.

Kromě toho se bude obec snažit zaujmout svou knihovnou, kronikou a činností hasičského spolku. Speciální úklid ale nechystá. „Náves sečeme pravidelně a myslím si, že jenom o čistotě ta soutěž není," dodal Petr Ciglbauer.

Jeho zkušenost potvrzuje, že úspěch ve Vesnici roku znamená i velkou finanční podporu. Za peníze spojené se třetím místem si Mydlovarští v roce 2006 postavili nový sběrný dvůr.

Podruhé se letos do soutěže přihlásily Chrášťany. „Účast je každopádně zajímavá pro obec i obyvatele. Navíc po loňské zkušenosti už víme, co a jak, a zjistili jsme, že to přináší také propagaci a zvýšení prestiže," připomněl starosta Josef Vomáčka.

Ten se chce pochlubit především spolky a opravenou školou a knihovnou. „Loni se o ní komise zajímala, ale byla to taková zašedlá místnost. Tak jsme se letos snažili, aby 
k něčemu vypadala," dodal.

Těžký úkol čeká na Vrábče. V loňském roce totiž získalo stříbrnou příčku. Obec je známá například výletní restaurací a i místní obyvatelé jsou velmi aktivní.

Celkem bude v jihočeském kole soutěže bojovat 36 vesnic, nejvíce zástupců má Písecko. Výsledky budou vyhlášeny 
17. června, vítěz postoupí do celostátního klání. Loni v něm zazářila Řepice ze Strakonicka, která vydobyla první místo. Kromě hlavních cen se udělují stuhy například za péči o zeleň a společenský život, diplomy a čestná uznání.

Novinkou letošního ročníku je dobrovolná kategorie Video Vesnice roku. Přihlášení mohou natočit krátká videa, která umožní lidem nahlédnout do jejich obce, seznámit se s obyvateli, projekty a typickou atmosférou.