V rámci projektu Příběhy bezpráví se v pondělí totiž žáci devátých tříd ZŠ Dukelská podívali na český hraný snímek z vězeňského prostředí 50. let Kousek nebe a poté besedovali s českobudějovickým disidentem Ivanem Mánkem, dnes místopředsedou Okresního klubu PTP-VTNP a členem Rady města České Budějovice.

Dnes se jim to zdá nepochopitelné

„Řada dětí mě oslovila po skončení besedy. Zdálo se jim třeba divné, že někdo nesouhlasil s režimem a přesto hodil lístek do volební urny, dnes se jim to zdá nepochopitelné,“ uvedl jako příklad jeden ze žákovských dotazů Ivan Mánek.


„V dějepise jsme se k tomu ještě nedostali. Děda žil v té době, ale v rodině o tom moc nemluvíme, víc jsem se dozvěděla teď na debatě,“ řekla Deníku deváťačka Ivana Juríčková. „Už by se to víckrát nemělo opakovat,“ myslí si. „Lidem byl brán majetek a někdy byli obviňováni neprávem,“ dodává důvod.
Projekt Příběhy bezpráví připravuje pro žáky základních a středních škol společnost Člověk v tísni již třetím rokem. Cílem je přiblížit mladým prostřednictvím filmových projekcí a následných debat s hosty poválečné totalitní období našich dějin.


V celé České republice se do projektu zapojilo 577 škol. Na Českobudějovicku je jich zhruba deset. Tento týden besedu s promítáním připravuje např. biskupské gymnázium a ZŠ Baarova.