Zažil to například Antonín Přibyl. „Kdo dopustil, aby v pátek před prodlouženým víkendem začali frézovat výpadovku na Písek, vůbec nepřemýšlí," zlobí se technik, který si kvůli částečné uzavírce a z ní plynoucím zácpám nedobrovolně protáhl banální nákup na většinu odpoledne.

Kvůli kolizi termínů jsou rozzlobení i řidiči z Hlubocka a Vltavotýnska. Problém mají projet jak po hlavní silnici kolem nákupních center, tak zadem přes Hrdějovice, kde se kvůli budování inženýrských sítí jezdí jen kyvadlově jedním pruhem. Šoféři nestačí kroutit hlavou nad tím, proč se pracuje na obou možných trasách zároveň. „Nad tím zůstává rozum stát," krčí rameny třiatřicetiletá Petra Papoušková.

Podle Niny Ledvinové, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, které opravu výpadovky na Písek financuje, ale hledání jiného termínu pro opravu nebylo možné. „Chtěli jsme maximálně využít příhodného počasí, které prozatím na jihu Čech panuje. Časový harmonogram stavby je velmi nabitý a i proto byly stavební práce zahájeny v tomto termínu," vysvětluje.

Zároveň podotýká, že se dělá vše pro to, aby oprava komplikovala cestování motoristů co nejkratší dobu. „Pracovalo se přes celý prodloužený víkend, i o svátku. Dopravní omezení bude platit do konce listopadu, přičemž od 5.11. do 10.11. bude technologická přestávka. Víme, že čekání v kolonách není příjemné pro nikoho, přesto jsme přesvědčeni, že kvalita provedených prací vyváží nespokojenost řidičů s dopravním omezením," říká Nina Ledvinová.

Souběh dvou uzavírek potkal i řidiče směřující do Římova. Ovlivnilo to například i ředitelku římovské školy Jitku Pražákovou, která do práce dojíždí z Českých Budějovic. Už od léta je neprůjezdná kvůli opravě mostu silnice II / 155, která ústí u Holkova na hlavní tah z Budějovic a Dolní Dvořiště, navíc se uzavírka několik týdnů křížila s opravou povrchu silnice, kterou se dá do Budějovic dostat přes Plav a Roudné.

I na komplikace v dopravě se ale dá nahlížet optimisticky.  „Pro mě to bylo úžasné, jezdila jsem autobusem, a ten uzavírky objížděl přes Střížov, odkud se otvíraly nádherné pohledy do podzimní krajiny. Na cestu po objížďce jsem se proto vždy těšila," říká Jitka Pražáková.

Podle ní nebyl důvod zbytečně se stresovat kvůli časové ztrátě. „Bylo to jen několik minut a když s tím počítáte, není to problém. Za krásný povrch, který teď na silnici je, uzavírka rozhodně stála," je přesvědčena.

Ani s příchodem listopadu zřejmě práce na obnově silnic v regionu neustanou. „Státní fond dopravní infrastruktury poskytne krajům do konce roku částku 600 mil. Kč na opravy silnic II. a III. třídy. I Jihočeský kraj bude jedním z příjemcům části těchto prostředků a proto v posledních dnech a v následujících týdnech hodlá realizovat ještě některé opravy svých komunikací. Domníváme se, že v případě vhodných klimatických podmínek jsme schopni prostředky proinvestovat," naznačuje Jiří Klása, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství.

„Soustředili jsme se zejména na větší počet oprav krátkých úseků na celém území Jihočeského kraje. Mezi větší opravy, které bychom rádi ještě letos realizovali patří například oprava silnice II. třídy z Otěvěku do Strážkovic," plánuje Jiří Klása.