O řidiče nákladních aut, prodavače, číšníky a kuchaře měli na konci srpna největší zájem zaměstnavatelé na Českobudějovicku. Práci hledalo 5802 lidí, což je o necelé čtyři desítky méně než na konci července. Okres si tak stále drží druhé místo v republice s nejnižší nezaměstnaností, lepší je to jen v Praze.

Nejvíc nových uchazečů nyní tvoří čerství absolventi škol a mladiství. Ke konci srpna jich bylo v evidenci pracovního úřadu celkem čtyři sta devadesát. Brzy mezi nimi bude i 23letý Dominik Lojda z Budějovic, který donedávna studoval vysokou školu. Nyní však studia předčasně zanechal a co nevidět se tak bude muset jít zapsat mezi uchazeče o zaměstnání.

Nezaměstnanost

Podle vzdělání:
Žádné, základní - 1336
SŠ bez maturity - 2216
SŠ s maturitou - 1672
Vysokoškolské - 578
Podle věku:
do 19 let - 256
20 – 29 let - 1578
30 – 39 let - 1436
40 – 49 let - 1037
5O let a více - 1495
Celkem - 5802

„Nadšený z toho nejsem, ale co mi zbývá, přece si nebudu sám platit zdravotní a sociální pojištění,“ popisuje. Na pracovním úřadě ještě nikdy nebyl, a má proto z tohoto prostředí trochu strach. „Párkrát už jsem tam měl namířeno, ale vždycky jsem se venku otočil na podpatku a šel pryč. Jsem smířený s tím, že mě budou asi někam posílat, ale snad to nějak zvládnu,“ doplňuje Lojda.

Podle analytika pracovního úřadu Jiřího Berana se na mírném poklesu projevily zejména trvající sezonní práce. Na konci září nebo v říjnu však některé skončí a lidí bez práce tak opět přibyde.

„Některé práce v zemědělství nebo ve stavebnictví však mohou trvat déle, záleží na počasí. Loni mohli stavebníci pracovat ještě na konci listopadu,“ zdůraznil Beran