„Jeho smlouva s koncem roku 2010 vypršela a už nebude prodloužena. Pavlovec má dnes smlouvu jako poradce, která vyprší v polovině roku. Funkce antiatomového pověřence už nebude nově vypsána.“

OÖN píší, že „u zemských politiků je patrné distancování se“ od Pavlovce. „Na okraj rozpočtové debaty zemského sněmu v prosinci proběhl také rozhovor předsedů klubů, v němž šlo o způsob, jakým pověřenec jedná. Ten prý stále víc žije vlastním životem, který ne vždy ladí s oficiální linií země, konstatovali poslanci. Zemský kontrolní úřad v roce 2009 kriticky přezkoumal antiatomové iniciativy a letos má pokračovat. Pavlovec poté vyzval kontrolní výbor zemského sněmu, aby postup a postoj úřadu přezkoumal. Na základě kritických poznámek některých spolků zpochybnil Pavlovec objektivitu kontrolního úřadu, přičemž jednání některých jeho pracovníků prý mohlo hraničit se zneužitím pravomoci úředního činitele.“ Tento postoj „zemského zaměstnance“ pak rozhněval obě grémia, dodává deník.

Policisté dávají otisky

Rakouští policisté, kteří častěji přicházejí na místa trestných činů, začali povinně odevzdávat do databanky své profily DNA. Má to usnadnit odlišení stop od pachatelů. Uloženy mají být profily 15 000 z 25 000 policistů. Na námitky ochránců dat byl zúžen okruh lidí, kteří s touto databankou budou pracovat. Má jít o dva pracovníky v každé spolkové zemi.

Země samotářů

Každý čtvrtý Rakušan je „single“, žije sám. Z toho víc než polovina je bez partnera déle než tři roky. Nejvíc osamělých, 399 000, tedy 33 %, je ve Vídni. 32 % singlů je v Dolních Rakousích. V Horních Rakousích je to jen 11 %, 102 000 mužů a žen. Jako důvod uvádí 36 % z nich touhu po nezávislosti, 31 % vysoké nároky (zda na partnera, nebo ze strany partnera, to agentura neupřesňuje), 27 % nedostatek času. 69 % osamělých mužů a 60 % žen by si přálo nějakého partnera mít.

„Dvoustupňové“ Bavorsko?

Bavorský venkov rozbouřilo doporučení „rady budoucnosti“, poradní komise vlády pro strategický rozvoj země. Podle něj se má koncentrovaně rozvíjet vnitrozemí bez okrajových území včetně Bavorského lesa a Pasova. „Regiony bez vazby na centra produkce“, například Dolní Bavorsko či Horní Francko, se prý mají spíše orientovat na sousedy, tedy na Rakousko a východní Německo. „Jen bavorské jádro Augsburg, Ingolstadt, Řezno, Norimberk a Würzburg se má rozvíjet v hospodářská centra v propojení s Mnichovem,“ píše pasovský deník PNP. Okolí těchto velkoměst má tato centra doplňovat.

„Ostatní regiony projekt očividně hospodářsky odepisuje,“ napsal list. Jako venkovu jim prý přiznává přece jen jakési právo na ‚bavorství‘, když říká: „Regiony bez silné vazby na hospodářská centra kompenzují svou malou konkurenceschopnost vyšší kvalitou života a ekologickou stálostí a přispívají tak k vyrovnanému rozvoji Bavorska.“ Ve skutečnosti prý ale má být pro tyto oblasti přezkoumána úvaha spíše přeshraničních vazeb například pro Horní Francko na Sasko a pro Pasov na Rakousko.

Po vzbouření venkova se zemská vláda podle očekávání od návrhu komise formálně distancovala. „Podle premiéra Seehofera a ministra hospodářství Zeila má pro vládu nejvyšší prioritu úsilí o stejně kvalitní životní poměry a co nejlepší šance do budoucna pro všechny bavorské regiony,“ tlumočí deník PNP.

Ne-slovo roku

Společnost pro německý jazyk v SRN vyhlásila politiky rozšiřovaným ne–slovem roku 2010 „Alternativlos“. „Slovo sugeruje věcně nepřiměřeně, že při nějakém procesu rozhodování už předem nejsou k návrhu žádné alternativy, a tím že není ani třeba diskuse a argumentace,“ řekl mluvčí poroty Horst Dieter Schlosser. Na dalších místech ne–slov následují výrazy „odpírač integrace“ a -volně přeloženo - „planá (jalová) řeč pro okamžik“, momentální blábol.

Lesa přibývá

Dřevo v hornorakouských lesích roste rychleji, než je těženo, napsal linecký deník OÖN. V posledních sedmi letech přibylo 4000 hektarů lesní plochy na 498 000 ha. „Ačkoliv se těžba od let 2000 – 02 téměř zdvojnásobila, třetina přírůstku zůstává nevyužita,“ píše list. Zemědělský rada Max Hiegelsberger k tomu říká, že pro mnoho zemědělců v zemi je les „spořitelnou“, která pro ně představuje cenné zajištění. Odborníci naopak upozorňují, že „masivní“ lesní tělesa jsou výrazněji postihována v případě živelních pohrom. Hiegelsberger radí zintenzivnit těžbu – poptávka po všech druzích dřeva je dnes velmi dobrá.

List poznamenává, že v rámci prevence šíření kůrovce je toho času vlastníkům lesa vyplácena za odstranění každého padlého stromu prémie 30 eur.

Výstava o tabačce

Už jen o tomto víkendu pokračuje v Linci výstava o historii linecké tabačky, první stavby velkého ocelového skeletu, která je dnes označována za nejdůslednější průmyslovou stavbu mezinárodní moderny. V městském muzeu Nordico je přístupná denně od 10 do 18 h. V neděli bude poslední provádění od 15 hodin. Na závěr pořadatelé nabízejí balíček dvou vstupenek a 208stránkového katalogu za sníženou cenu 20 eur.

Sousedé míň zlobí

Kriminalita v Horních Rakousích loni poklesla s výjimkou internetových trestných činů, napsal list OÖN. „Přes otevření hranic na východ a visová ulehčení bylo loni zaregistrováno jen 41 507 majetkových deliktů, o 11,4 procenta méně než v roce 2009,“ píše deník. Vymykají se jen krádeže s užitím podvodu v bytech – těch meziročně přibylo z 59 na 192 případů.

Z podezřelých bylo 13,4 procenta mladistvých (v celém Rakousku 12,2 %). Počet zatčených klesl z 2152 v roce 2009 na 1936. Celkový počet oznámených trestných činů v zemi klesl o 11,4 % na 66 141, podíl cizinců stoupl z 22,6 na 22,8 procenta. Zintenzivnily kontroly na alkohol, kterých bylo loni 66 159. Počet zjištěných podnapilých řidičů s více než 0,8 promile klesl ze 4365 na 3845, počet zadržených řidičáků z 3575 na 3130.

Zakáží plastové tašky?

„Zelený“ zemský rada pro životní prostředí Rudi Anschober požaduje celorakouský zákaz plastikových tašek. „V průměru jich každý Hornorakušan spotřebuje 42 za rok, což představuje celkově 29 000 tun odpadu,“ píší OÖN. Opakují, že v Itálii takový zákon přijali, ale ten dosud není konformní s legislativou Evropské unie.

Strážníci proti žebrákům

Linecká pořádková služba by měla v budoucnu trestat a zastrašovat agresivní žebráky a má mít možnost i zabavovat jim vyžebrané peníze, napsal list OÖN. Změna zemského policejního zákona, kterou ve čtvrtek projednával bezpečnostní výbor sněmu, prý nemá mířit proti žebrotě jako takové, ale proti její organizované formě na veřejných místech i v soukromých obydlích. „Že návrh projde, je takřka jisté,“ poznamenává deník OÖN. I proto má být počet strážníků služby v září rozšířen z 18 na 30.

Proběhne se Kanadou

Extrémní vytrvalec Manfred Steiner (46) z Welsu zamíří 6. února do Kanady, kde chce poprvé absolvovat nejextrémnější běh na světě, tzv. „Yukon Arctic Ultra“. Na stomílové vzdálenosti má 20 účastníků kopírovat trať proslulého závodu psích spřežení „Yukon Quest“ z Whitehorse do Braeburnu v časovém limitu 72 hodin.

Steiner běží s humanitárním cílem podpořit rakouský tým dětské urologie v projektu pomoci těžce nemocným dětem v Eritreji.