To nadělalo starosti například tuniským manželům Barhumiovým, kteří v Pasově provozují takzvaný „shisha –lounge Sahara“. Do něj si návštěvníci přicházejí právě zakouřit z vodní dýmky tabák zpravidla ochucený ovocnými či podobnými aroma. Denně tu mají 50 – 60 hostů, prý od studentů po kardiology, jak řekla Melanie Barhumiová.

„Barhumiovi si jsou vědomi, že by měli 1. srpna zavřít,“ píše PNP. „Neboť i inhalování tabákového kouře z takovéto dýmky spadá do zákazu kouření ve veřejných prostorách včetně restaurací.“ List vysvětluje, že zákon se odvolává na údaje Světové zdravotnické organizace. „Podle ní je kouření vodní dýmky srovnatelné s kouřením cigarety bez filtru,“ uvedla PNP.

V Pasově jsou už tři „šiši“, vedle Sahary ještě Cathago ve starém městě a Sindbad na Kapfingerově třídě. V celém Bavorsku jich je kolem 200.
Provozovatelé se chtějí pokusit pomocí právníků získat pro „šiši“ výjimku, podobně jako prý platí ve Španělsku.

Nespravedlivé známky?

Počet odvolání proti klasifikaci na vysvědčení v Horních Rakousích letos podle odhadu zemské školské rady stoupne proti loňsku až o pětinu. „Především známka z angličtiny se studentům nelíbí,“ napsal deník OÖN. Loni úřad řešil 35 odvolání, před 15 lety ale dokonce 120.

Podle právníka školské rady Kepplingera jde jen málokdy o mstu neoblíbeným učitelům. Celkově je prý patrná stoupající tendence lidí se bránit. „Občan velmi dospěl,“ říká. Jako kuriozitu uvedl případ stěžovatele, který opouštěl školu s osmi pětkami, ale proti jedné z nich si stěžoval. A uspěl, dodává linecký list.