Denně tudy chodí stovky lidí. Ještě v polovině prosince se zdálo, že lidé, kteří jdou s nákupem z budějovického Kauflandu na autobus, budou dál riskovat, že je srazí auto.
Teď je ale všechno jinak: radní rozhodli, že na cestě mezi obchodním domem a ulicí Na sádkách bude chodník. Nejpozději začátkem léta se tak lokalita, po které se s nákupy pohybuje každý den řada lidí, stane bezpečnou. Náklady dosáhnou 1,5 milionu korun.
V místě se stalo několik vážných nehod. I proto tam policie provedla inspekci. Po ní se ukázalo, že je především nutné dořešit chodník pro pěší, který v uvedeném úseku chybí. „Místo křižovatky stavebně zcela nevyhovuje,“ potvrdila českobudějovická policejní mluvčí Regina Tupá.

Lidé si rozhodnutí pochvalují. Krok radních ocenila včera jedna z nakupujících Helena Pelechová. „Situace je tady skutečně hodně nepřehledná. Chodci a řidiči si tady složitě dávají přednost, a proto každý den hrozí nějaká srážka,“ hodnotila žena schválenou změnu.
Nyní chodce od aut oddělují betonové bloky se zábradlím, ale jen v části úseku. „S novým chodníkem vzniknou zároveň dva přechody pro chodce,“ uvedla Jitka Welzlová, mluvčí budějovického magistrátu.

Deník včera na místě sledoval současnou dopravní situaci. Lidé v úseku chodí poměrně často, aut zde pak jezdí ještě mnohem více, takže riziko nehody je skutečně velké.
„Hlavně u křižovatky musí člověk hodně rychle přes cestu, tady to vůbec není vyřešené. Pak se tu vyhýbáme nejen autům, ale také bahnu a loužím. Až v druhé polovině cesty směrem k výstavišti už je to lepší. Takže pokud to na jaře skutečně město nechá upravit, budu určitě rád,“ reagoval na plánovanou změnu jeden z dotázaných Jaromír Karabáš.

Situace u Kauflandu vadí rovněž mnoha řidičům. Jeden z nich, Rostislav Rožík, upozornil, že nesmyslně řešená je přednost v jízdě na křižovatce. „Po výjezdu z Dlouhé louky dáváte přednost autům jedoucím z ulice Na Sádkách a ještě musíte hlídat všechny chodce, abyste do někoho nenajel.“
Zásadní roli v tom, že konečně nastane změna, hrálo také vedení obchodního domu. Radnice totiž chtěla, aby se Kaufland na úpravě finančně podílel. To se podařilo vyjednat. Firma dá městu jako dar milion korun, přičemž 300 tisíc korun použije radnice na chodník a dalších 700 tisíc půjde na potřeby školství. „Přijetí daru již radní schválili. Současně jsme schválili vypsání veřejné zakázky,“ řekl náměstek českobudějovického primátora Miroslav Joch.
Změnu samozřejmě uvítá i policie. Kromě stavebních úprav křižovatky u výjezdu z parkoviště obchodního domu policisté dlouhodobě požadovali i vybudování chodníku a odstranění překážek z křižovatky i krajnic. Jednalo se třeba o vzrostlé stromy nebo reklamní ceduli, která omezuje řidičům výhled. „Nově navržený koridor pro chodce chceme řádně osvítit,“ doplnila Tupá.
Zranění chodci

Poslední vážná dopravní nehoda se u Kauflandu stala v předvečer státního svátku 27. října. Řidič auta, který jel od obchodního domu k ulici Na Sádkách, jel v mírné levotočivé zatáčce moc rychle a na náledí dostal smyk. Srazil chodkyni a těžce ji zranil.