Lidé na Hluboké mohou konečně klidně spát. Po devíti měsících tam totiž skončila přestavba mostu přes Vltavu do Zámostí. První auta se po něm projela teprve v úterý dopoledne.

Oprava začala loni koncem září a vyšla na přibližně 71 milionů korun. Po celou tuto dobu museli řidiči město objíždět nebo využívat provizorní most z období 2. světové války. Ten byl však velmi hlučný, čímž trpěli především obyvatelé přilehlých domů.

„Jsme rádi, že to konečně skončilo, nemohli jsme ani otevírat okna. Ani tak nevadila auta samotná, jako to věčné rachtání – nejhorší bylo odpoledne, kdy se lidé vraceli z práce a tvořily se tu dlouhé kolony. Tím, jak prkna postupně sesychala a uvolňovala se, dělalo to strašný kravál. Každý tam jezdil rychleji než povolenou dvacítkou, měli to hlídat policajti, ale vykašlali se na to,“ reagoval například Pavel Šoupa, který žije v domě hned naproti mostu.
Podobně hovořila i další ze sousedek Květa Beritová. Podle ní už místní ani nedoufali, že se podaří dokončit práce tak rychle. „Jediná závada byla ta, že jsem nemohla mít v noci otevřené okno. Jezdilo tudy strašně moc aut, hlavně ráno, odpoledne a o víkendu. Bylo mezi nimi i hodně náklaďáků. Věřím však, že teď se nám zas uleví. Nový most je hezký, byla jsem se tam projít a líbí se mi,“ zmínila Beritová.

Původní most pochází z poloviny 30. let minulého století. Podle starosty Tomáše Jirsy byl hlavním důvodem zbourání špatný technický stav. V posledních letech tam dokonce výrazně omezili provoz, nesměla tam žádná auta těžší než 12 tun, takže například ani autobusy. „Stavební firma, která ho rozebírala, přišla ještě na další vady, a ten most už v podstatě dožil. Kraj proto loni přistoupil na celkovou rekonstrukci,“ vysvětlil Jirsa.

Dodal, že současný most je vyšší a o třetinu širší než ten původní. Musí totiž splňovat nejen pravidla protipovodňové ochrany, ale i požadavky pro lodní dopravu, která se nyní na Vltavě buduje. „Jsou to vlastně dva mosty za sebou, jeden vede přes Mlýnský náhon a druhý přes Vltavu. Hluboká si samozřejmě oddychla, protože náhradní most způsoboval dopravní komplikace a šel z něj velký hluk. Jsme opravdu moc rádi, že je to za námi,“ upřesnil starosta.

Most není navíc to jediné, co Hlubocké v nejbližší době potěší. Přibližně za měsíc dokončí město zateplení zdravotního střediska na Masarykově náměstí, které vyšlo na 4,3 milionu korun. Budova pochází z počátku 80. let a investice byla kvůli špatnému technickému stavu nezbytná.

Budou i nové byty

„Otevřeli jsme tam i nově opravenou lékárnu, a tak nabídneme vyšší standard než doposud,“ nastínil Jirsa. Nyní se připravuje i kolaudace nového víceúčelového domu Podzámčí na místě bývalé prodejny Jednoty. V patře domu bude několik obchodů a 39 bytů. Cena této stavby přesáhla 100 milionů korun.