Ty se po chvíli vydaly do Volfovy ulice, kde už na ně čekalo asi 200 místních. Zpočátku vyhrocenou atmosféru s pár nerasistickými nadávkami a ostřejší slovní výměnou názorů brzy uklidnili členové policejního antikonfliktního týmu, takže k narušení veřejného pořádku nebo zatýkání problematických účastníků nakonec vůbec nedošlo. Asi po dvouhodinové diskusi se oba znepřátelené tábory spořádaně rozešly. Ve srovnání s předcházejícími víkendy byl tento opravdu poklidný.

Chvíle křiku a na Máji je klid

Vzájemné nevraživé pohledy, pár nerasistických nadávek, žádné transparenty, pouze výkřiky jako „Táhněte do práce!" 
a krátká, byť ostřejší slovní výměna názorů. Jinak naprostý klid. Tak to v sobotu odpoledne vypadá ve Volfově ulici na Máji. Krátce před 
18. hodinou sem přichází necelá stovka demonstrantů, kteří se pár minut předtím setkávají na parkovišti u nákupního centra Čtyři Dvory. Čeká na ně asi 200 místních. Zprvu vyhrocenou atmosféru rychle a nenásilně uklidňuje policie.

Během chvilky je pak dokonce možné vidět zástupce obou znesvářených táborů, jak se spolu spořádaně baví. Dění na sídlišti je ve srovnání s předchozími víkendy skutečně poklidné. To si zřejmě uvědomují i samotní demonstranti. Jejich průměrný věk je kolem dvaceti let, některým se v tváři znatelně zračí zklamání z toho, že nepřišlo víc lidí.

Zklamání z účasti

„Byl jsem zatím na všech protestních shromážděních, nejlepší bylo to první. Tohle je proti tomu nic. S Romy mám špatné zkušenosti, zbili mi kamarádku a ještě tomu říkají frajeřina," zdůvodňuje svou přítomnost 22letý mladík, který se představuje jako Eddie. Ještě s dalšími kamarády mu dělají společnost dvě sestry, šestnáctiletá Patricie a o dva roky roky starší Dominika 
z ulice Milana Chlajna. S ohledem na mladistvou nebudeme zveřejňovat bližší identitu. Starší z dívek našemu Deníku řekla, že přišla kvůli špatné zkušenosti s konkrétním Romem, který ji údajně před časem napadl v autobuse a sexuálně obtěžoval. „Samozřejmě to nikdo neřešil. I když mě při tom zranil. Je to tady hodně nespravedlivé a to mě fakt štve," svěřila se Dominika.
Mladší Patricie doplnila, že když jde s malým sourozencem na pískoviště a požádá romské děti, aby je na chvíli pustily na houpačku, začnou okamžitě nadávat. „Mám tady strach, hlavně večer," přiznala Patricie. Obavy o bezpečnost svých potomků mají 
i mnozí romští rodiče. Mezi nimi třeba 30letý Petr, otec tří dětí ve věku 11, 8 a 5 let. Ty jsou podle jeho slov ze současné situace úplně hotové. Manželka je vždy před víkendem raději odváží pryč. „Už by to mohlo skončit. Ale bohužel tomu moc nevěřím, myslím, že ještě něco přijde," krčí nekonfliktní chlapík smutně rameny při pohledu na skupinku holohlavých diskutérů.

Je pravděpodobné, že drtivou většinu demonstrantů tentokrát tvoří lidé přímo 
z Budějovic. S některými Romy se oslovují jménem, vědí 
o svých profesích a podobně. Všichni se vzácně shodují, že na nastalých problémech mají velkou zásluhu „mladí feťáci." Zřejmě však nedokáží pochopit, že tito lidé patří jak mezi takzvaně bílé, tak mezi příslušníky národnostní menšiny. Šedesátiletý příslušník romského etnika, který odmítl sdělit své jméno, našemu Deníku na místě řekl, že on sám pracuje a do zaměstnání chodí i většina jeho známých ze sídliště. „Pokud bychom nepracovali, nemohli bychom tady bydlet. To bydlení přece není zadarmo," poznamenal.

Je řešením diskuse?

Zatímco na minulých shromážděních reprezentovali policii hlavně těžkooděnci s helmami a štíty, tentokrát vůbec nebyli vidět. Čekali opodál 
v autě a do dění na ulici nezasahovali. Aktivní a užitečnou roli sehráli především jejich kolegové z antikonfliktního týmu. Ti se na místě pohybovali ve výrazných reflexních vestách a nabádali obě strany, aby se rozešly. Případně s nimi řešili konkrétní problémy. Nutno říct, že je účastníci bez rozdílu respektovali.
To potvrzuje i jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. „Během zhruba dvouhodinové pouliční diskuze nedošlo 
k žádnému napadení ani k rasově motivovanému útoku. Nikoho jsme nezajistili a nezaznamenali žádný trestný čin. Poklidná diskuze by tak mohla být jednou z cest k řešení situace na sídlišti," doufá.