Zemský hejtman Alois Durnwalder se dohodl s advokátem rodiny na vyplacení 175 000 eur. Mumii nalezli Erika a Helmut Simonovi v září 1991 při túře. Po dohadování vlád o místo nálezu připadl Ötzi Jižnímu Tyrolsku. To bylo ochotno bavorským manželům vyplatit 50 000, po dvouletém souzení se nyní strany dohodly. Italové převezmou navíc více než 48 000 eur soudních nákladů, informuje pasovský deník PNP.

Postrach hospodských

65letý hornorakouský penzista Karl L. už „udal“ přinejmenším sto restauratérů pro prohřešky proti nekuřáckému zákonu. „Momentálně svůj militantní boj už neoznačuje za sport, ale za občanskou povinnost,“ napsal linecký deník OÖN. Prý ale není žádným lovcem kuřáků, spíš ochráncem nekuřáků.

Svou poslední cigaretu někdejší silný kuřák vykouřil před více než 25 lety. „Dnes nemá rád, když požitkářsky vychutná kávu v kavárně a od vedlejšího stolu k němu zavane cigaretový dým. Pak se opravdově rozzlobí,“ pokračuje list. Když v Rakousku začal 1. ledna 2009 platit nekuřácký zákon, pan L. se prý moc zaradoval, protože nekuřáci v restauracích pak už nesměli být vystavováni kouři. „Jenže se nezměnilo vůbec nic, a to mne hrozně naštvalo,“ říká v OÖN. Neboť zákon se prý holt má dodržovat. Začal tedy zjišťovat a oznamovat přestupky proti normě, intervenovat proti hostinským u úřadů, ministerstev a institucí.

Přátele jsem tím žádné nezískal, říká v deníku. „Samozřejmě jsem velmi neoblíbený, ale ale to je mi jedno, mně jde o princip. Když zastavím v zákazu stání nebo jedu po dálnici nedovoleně rychle, taky přece dostanu pokutu.“ Nemyslí si, že svými podáními mnoho dosáhne, spíš prý zmizí někde ve „správní džungli“. Přitom každý okres〜ní úřad je podle vedoucího oddělení zdravotnictví hornorakouské vlády Stögera povinen každé oznámení šetřit. „Nekuřáci jsou velmi aktivní a udávají mnoho lokálů,“ potvrzuje Stöger v OÖN.

Každopádně se skončením přechodné lhůty k realizaci stavebních úprav k oddělení prostor pro nekuřáky a kuřáky v restauracích 1. července se Karl L. rozjede na turné Horními Rakousy podívat se do hospod, jestli se něco změnilo. „A pravděpodobně zase budou padat oznámení,“ říká v lineckém deníku.
Ministr Stöger rozeslal zemským hejtmanům výnos s úpravou sankcí za nedodržení zákona. Při opakování se má pokuta přinejmenším zdvojnásobit až do 1000 eur pro nepřizpůsobivého hosta a 10 000 pro hospodského. Stanovit výši nejmenší základní pokuty mají v pravomoci hejtmani. „Při sankci by se měla zohlednit výše příjmů delikventa, aby trest účinně vedl ke změně jeho chování,“ požaduje ministr Stöger.

Zadlužený Linec

Město Linec mělo se začátkem roku dluh 473 milionů. „To je 2489,47 eura na hlavu včetně nemluvňat,“ napsal list OÖN. Se závazky městských společností včetně nemocniční byl pak dluh 859 milionů – 4521,08 eura na hlavu. Propad přitom letos dál poroste. Podle rozpočtu bude město zatíženo na konci roku 533 miliony, s oběma společnostmi 958 miliony. To je na hlavu už 5042,1 eura. Deník připomíná, že v roce 1990 měl Linec dluh 44 miliony. Letos to tedy bude 21krát víc než před dvaceti lety.

Neoceněné ženy

Ženy v privátním sektoru vydělávají v Rakousku až o 23,5 procenta méně než muži. „Něco z toho je dáno třeba školním vzděláním či volbou povolání, ale asi dvanáct procent tohoto rozdílu nelze racionálně vysvětlit,“ píše linecký list Volksblatt a cituje Christine Zulehnerovou z vídeňské univerzity, že jde pravděpodobně o diskriminaci. Čísla jsou z obsáhlého šetření a analýz z roku 2007. Přidá–li se k procentu rozdílu v privátním sektoru rozdíl příjmů ve veřejné službě, jsou ženy ohodnoceny průměrně o 18,1 procenta hůř. Mimo jiné se z rozboru ukázalo, že ve firmách s vyšším podílem žen mají nižší mzdy než jinde i muži…