Atrakce připomněly nejen období gotiky, kdy bylo město založeno, ale například i literárního hrdinu Josefa Švejka nebo unikátní technickou památku – koněspřežku.
V bývalém solním skladu v České ulici byla hned na úvod sobotního programu pokřtěna šampaňským nová kniha o koněspřežce. „Je psaná spíše populárnější formou,“ řekla k publikaci Historií a krajem koněspřežky spoluautorka Ludmila Kučerová.
„Práce na knize trvala asi rok a půl,“ dodala Kučerová, která zpracovala do svazku rakouské poznatky a názory na koněspřežku. „Ivo Hajn napsal o pohledu soudobých lidí,“ doplnila Kučerová k osobě druhého autora. Vydavatelem je Bazilika o.p.s., která patří také k příznivcům obnovení koněspřežky v Českých Budějovicích jako turistické atrakce.
Po druhé
Hned před objektem Solnice se také bylo možné svézt na replice šlapacího vozu, který kdysi skutečně na koněspřežce jezdil. Už podruhé v posledních letech se tak v České ulici mimořádně nakrátko objevily koleje.
Českobudějovická radnice by si však přála, aby se do města technická památka vrátila natrvalo jako turistická atrakce. „Rádi bychom to konečně udělali,“ konstatovala k dlouhodobému záměru náměstkyně primátora Ivana Popelová.
Obnovu koněspřežky podpořila i petice podnikatelů a obyvatel centra města. Plán radnice má však i své odpůrce, kteří si například myslí, že se mohou zhoršit dopravní poměry v centru Českých Budějovic. Padají i další výhrady. S radnicí se odpůrci projektu dokonce soudí a o některých jejich námitkách má v odvolacím řízení na podzim rozhodnout českobudějovický krajský soud.