Letos očakávají v Českém Krumlově i velký zájem dětských lékařů z regionu. Ti všichni si totiž mají vzájemně co říct na jedno z témat setkání – očkování u dětí z pohledu neurologa.

Právě tito specialisté na aplikaci některých vakcín u svých malých pacientů musí pohlížet s určitou opatrností, jelikož některé očkovací látky mohou neurologické potíže, jako je například epilepsie, ale i jiné nemoci, zhoršovat.

„Očkovací kalendář se v posledních letech měnil, přibyla nová očkování, řada se sjednotila do kombinovaných vakcín, ale objevují se i očkování, která mají neurologické kontraindikace. A o nich bychom chtěli hovořit,“ nastiňuje organizátor semináře, českobudějovický dětský neurolog Vladimír Peřina.

Odborníci budou mluvit o tom, která očkování pro některé děti nejsou vhodná, o případech, kdy je vhodné pozměnit očkovací kalendář. „O rizicích při některých diagnózách by měl být jednak informován dětský lékař a bylo by dobré, kdyby očkování malého pacienta konzultoval s neurologem, zda postupuje správně,“ míní.

Jen zdánlivě odtažité je druhé téma semináře – styčná problematika dermatologie a dětské neurologie. Vzhledem k tomu, že kůže a nervová soustava se vyvíjí z jednoho zárodečného listu, mají i onemocnění kůže a mozku mnohdy leccos společného. „Jsou nemoci, které vykazují kožní projevy a zároveň je mají i uvnitř mozku, s tím je třeba počítat,“ uvádí Peřina.