„Celkem by tu mělo být třicet dva účastníků, nyní je jich tady čtrnáct,“ řekla v pondělí Deníku Marie Štanglová z novohradské pobočky ZUŠ. Hráči si sami mohli vybrat, jak dlouho na táboře budou, jestli celých čtrnáct dní, víkend nebo jen jeden den. „Už jsme tu i zažili, že ti, kteří se přihlásili na kratší dobu, si to teď prodloužili,“ doplnila lektorka Tuula–Sivula Vacková z českobudějovické ZUŠ B. Jeremiáše.


Byla to právě ona, která s nápadem uspořádat v prostorách novohradského hradu letní hudební kurz přišla. „Myšlenka vznikla letos v únoru, když jsme se tady s manželem zastavili na cestě z Rakouska,“ řekla. Kouzlo místa, včetně možností blízkého ubytování i stravování je oslovily natolik, že se hned domluvili s trhosvinenskou ZUŠ, která zde má přímo na hradě pobočku.


„Všechno vzniklo velmi rychle, ale na první rok je to úspěch,“ vyjádřila se Vacková s tím, že skromný začátek by v příštích letech mělo následovat rozšíření kurzu. „Určitě by mohl být dvojnásobek účastníků,“ dodala.

Hráči cvičí téměř celý den

Letní kurz je určen pro hráče na smyčcové nástroje a komorní klavír a kromě českých dětí sem přijeli i Finové, Němka a Brazilec, žijící v Praze. Muzikanti se rozhodně nenudí, téměř celý den totiž hrají. „Každý den mají individuální hodinu, komorní hru a korepetici,“ upřesnila Vacková.
Všichni se také připravují na koncerty, ať sólové nebo komorní, těch je naplánováno celkem šest a budou se konat v operní síni hradu, v sále ZUŠ či v klášterním refektáři. Účastníci také společně vytvořili smyčcový orchestr, dua, tria a komorní soubory. Mezi vážnějšími skladbami hudebních velikánů trénují na koncert i populární filmové melodie.


„Vytipoval jsem, co by bylo vhodné pro souborovou hru,“ řekl profesor pražské konzervatoře Miloslav Gajdoš, který skladby sám také upravil. „Jsou to populární melodie ze seriálu Esmeralda. Zpracoval jsem také melodie apačů z filmu Vinnetou. Ty se mi dostaly do rukou někde v antikvariátu a já jsem je upravil pro smyčcový soubor. Je to posluchačské, rodiče si při nich zavzpomínají a děcka se při tom naučí poslouchat, zvládat rytmus a získávají praxi ve čtení not a ve hře z listu,“ dodal Gajdoš.


Hudební tábor v historických prostorách hradu, kde je i vynikající akustika, si žáci sborově pochvalují.


„Moc se mi tady líbí, vyberu si věci, které se mi líbí ke hraní, mám víc materiálů, víc možností. A profesor Gajdoš je výborný, je nejlepší, co může být,“ svěřila se kontrabasistka Lenka Hajnová, která bude příští rok absolvovat na českobudějovické hudební konzervatoři.