Na parkování vozidel v křižovatkách a v blízkosti přechodů pro chodce se v těchto dnech zaměřují městští strážníci. Řidičům, které při takových prohřešcích přistihnou, hrozí až dvoutisícová pokuta.

„Špatné parkování se v Budějovicích bohužel stává normou. Auta, která stojí u přechodů, brání ve výhledu zejména maminkám s kočárky nebo dětem na kole,“ domnívá se Josef Cepák, učitel biskupského gymnázia.

Jak dále doplnil, podobné přestupky jsou v zahraničí velmi přísně pokutovány a tamní řidiči si je zkrátka nedovolí udělat. „Vědí, že děti jsou to největší bohatství, které si musí chránit,“ dodal Cepák.

Podobný názor má i další obyvatel krajského města Zdeněk Maška. Toho dokonce před nedávnem málem srazilo auto na přechodu u polikliniky Jih. „Bylo tam špatně vidět a když jsem popošel o krok dál, abych se rozhlédl, tak mě skoro přejelo projíždějící auto. Uskočil jsem jen tak tak,“ popsal Maška.

Nepříjemným zážitkům musí kvůli špatně parkujícím řidičům čelit i Vlasta Zíková, která bydlí v Talichově ulici ve Čtyřech Dvorech. Nejhorší je pro ni vyjíždět autem do ulice Oskara Nedbala.

„Křižovatka je věčně přecpaná parkujícími auty. Není tam vidět a navíc vozy, které jsou na hlavní, jezdí dost rychle a tak je to i nebezpečné,“ vysvětlila Zíková. Podle mluvčí strážníků Kateřiny Schusterové se v poslední době množí stížnosti, které na takové nešvary poukazují. „Důvodem tohoto našeho opatření je velký nárůst stížností obyvatel města, zejména v centru, na Palackého náměstí nebo na Lannově třídě,“ vysvětlila.

Dopravní značka Zákaz zastavení je ve Staroměstské ulici vidět už zdáli. Přesto (a nebo možná právě proto) je kolem ní zaparkováno pět vozidel. Dvojice městských strážníků proto neváhá, vytahuje blok na pokuty a dává se do práce. Bezstarostné majitele vozidel tak bude čekat po jejich návratu za stěračem nemilé překvapení.

Vysoká pokuta

Je pondělní dopoledne, krátce po jedenácté hodině. V centru krajského města právě kontrolují hlídky strážníků parkování v křižovatkách a v blízkosti přechodů. Provinilcům přitom hrozí až dvoutisícová sankce.

„Už jsme dnes nějaké pokuty rozdali. Jejich výše je různá, od domluvy až do dvou tisíc,“ vysvětluje jeden ze strážníků.

Počínání mužů zákona bedlivě sleduje jeden z obyvatel Budějovic Karel Krátký. Když rozdají městští policisté za stěrače špatně parkujících vozidel lístky s výzvou o spáchání přestupku, pokyvuje souhlasně hlavou. „Takové řidiče, kteří neumí parkovat, bych ani nepustil k volantu. Dělají to pořád dokola. Takoví asi nemají ani problém s tím, jezdit na červenou. “ domnívá se starší muž.

V podobném duchu hovoří o chvíli později i studentka Hana Vavroušková. Na parkování u přechodů jí nejvíc vadí to, že je velmi nebezpečné zejména pro maminky s dětmi nebo hůře pohyblivé seniory.

„Když vejdou matky na přechod, mají většinou kočár před sebou. Sama jsem jednou viděla, jak o něj jedna maminka málem přišla. Úplně mně tehdy zamrazilo a zažít bych to už nechtěla,“ říká sympatická mladá žena.

Sami policisté jejich slova jen potvrzují. A s jakými zdůvodněními přestupků od nesprávně parkujících řidičů se strážníci nejčastěji setkávají?
„Dost často omlouvají své jednání tím, že se jim právě udělalo špatně. Někdy je to pravda, ale většinou se jen vymlouvají,“ popisuje jeden z policistů.
Dalším častým argumentem řidičů – hříšníků, na který se odvolávají, je to, že nemohli najít žádné jiné vhodné místo.

Někdy však narazí budějovičtí strážníci i na opravdové kuriozity. Setkali se tak například s mužem, pro kterého nebylo trestem to, že dostal pokutu, ale to, že mu policisté za jeho přestupek domlouvali.

Krátce poté, co strážníci dokončují kontrolu Staroměstské ulice, přesouvají se na další místo.

Kontrolují všude

„Nelze říct, že by situace někde byla výrazně horší než jinde. Průběžně projíždíme celé město a kontrolujeme to všude,“ říkají oba uniformovaní muži.
Podle jejich mluvčí Kateřiny Schusterové si však poslední dobou lidé nejčastěji stěžují na špatné parkování například v centru města, na Palackého náměstí a v přilehlých ulicích a v okolí Lannovy třídy.

S podobnými kontrolami se v následujících dnech setkáte na celém území jihočeské metropole.

Platná vyhláška
Za neumožnění nerušeného a bezpečného přejití chodci na přechodu nebo za ohrožení chodce při odbočování jsou řidiči strženy 4 body podle bodového systému hodnocení řidičů, za nedodržení povinnosti zastavit vozidlo před přechodem 3 body.
Na přechodu pro chodce a bezprostředně před ním nesmí řidič předjíždět (§ 17 odst. 5 písm. d) ani otáčet (§ 24 odst. 4 písm. c). Na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti 5 metrů před ním nesmí řidič zastavit ani stát (§ 27 odst. 1 písm. c).
Zdroj: www.wikipedia.cz