Rakušané od pondělí kvůli enormním přírůstkům nakažených koronavirem vyhlásili celostátní uzávěru. Lockdown se dotýká očkovaných i neočkovaných a má trvat až dvacet dní. Po celou dobu omezení navíc vláda zakázala vstup na rakouské území také turistům.

Jak informovala jednatelka Cestovní kanceláře Saturn v Českých Budějovicích Helena Bečková, o nadcházejícím víkendu (tedy 27. listopadu) měly být zahájeny adventní zájezdy a výlety do sousedního Rakouska, Bavorska a Slovenska. „Bohužel od vyhlášení lockdownu v Rakousku jsme museli přistoupit k jejich zrušení, klienty postupně kontaktujeme a nabízíme jim přesunutí na termín pozdější,“ uvedla s tím, že předpokládají, že by se oblíbené výlety na adventní trhy mohly uskutečnit v pozdějším termínu, konkrétně 11. a 18. prosince.

V německém Bavorsku a Sasku je podle Bečkové situace obdobná. „V mnohých městech, jako je Norimberk, Pasov či Drážďany, se adventní trhy neotevřou. Takto razantní opatření jsme neočekávali. Ještě před několika dny totiž bylo i v Rakousku řečeno, že se adventní trhy konat budou za předpokladu, že se návštěvníci prokážou 2G, to znamená certifikátem o očkování nebo potvrzením o uzdravení,“ popsala situaci.

Žádné prohlídky bezinfekčnosti a pracovních povolení na hraničních přechodech s Rakouskem zatím Jihočeši nezaznamenali, i když s nimi raději předem počítali.

Lenka Lužická z Českých Velenic informovala, že na hranicích kontroly nejsou. „Pendleři do práce smějí, překročit hranice můžou s testem nebo očkováním. Pro české turisty se hranice zavřely,“ vysvětlila. Nikdo ale opatření neověřuje.

Další obyvatelka Eliška Balašková upozornila na další zajímavý fakt. „Na hranicích kontroly nejsou a nedá se říci, že by ve Velenicích nebyli Rakušané,“ zmínila.

Tato fakta potvrdil i Martin Víšek z Lipna nad Vltavou, který za prací do Rakouska dojíždí. Je plně očkovaný proti covidu, a tak nic řešit nemusí. „Při dojíždění do práce jsem naprosto v pohodě,“ uvedl Víšek, který spolu s dalšími mládenci z Vyššího Brodu přejíždí české hranice kvůli práci denně.

„Jezdíme přes hraniční přechod Studánky, kde už půl roku neprocházíme ani žádnými kontrolami. Ti pendleři, kteří očkovaní nejsou, ale musí třikrát týdně absolvovat PCR testy. Já s rakouským lockdownem pro neočkované naprosto žádné potíže a nepříjemnosti nemám,“ popsal svou situaci.

Rakušané, neočkovaní i očkovaní, ale smí nyní z domu jen při cestě do práce, pro zboží základní potřeby, do zdravotnických zařízení a na procházku. Zavřena je většina obchodů, restaurace, ruší se veškeré kulturní akce.

Někteří obyvatelé příhraničí proto neváhali, s tvrdými restrikce počítali předem, a tak se rozhodli stihnout návštěvu oblíbeného střediska Gmündu ještě o víkendu.

„My jsme očkovaní, tak jsme si tam ještě v sobotu dojeli nakoupit,“ uvedla na dotaz Deníku Marie Říhová.

Přerušit provoz měly rakouské hotely, volnočasová zařízení i lyžařské areály. Opatření mají platit 10 dní, pak je rakouská vláda hodlá vyhodnotit a rozhodnout se, zda je prodlouží či zruší.

Radost z toho nemají české cestovky. V současné době je podle jednatelky Cestovní kanceláře Saturn Heleny Bečkové možné bez omezení vycestovat do Maďarska. „V Budapešti adventní trhy zatím uzavřené nejsou,“ podotkla. V době adventu měli na každý víkend naplánováno pět jednodenních výletů. „Ty budeme s největší pravděpodobností rušit. Situace není dobrá, trvá to již dvě sezony,“ shrnula.