VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontroly nemíří proti Čechům

Pasov – Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann (CSU) poskytl interview pasovskému deníku PNP.

9.2.2010
SDÍLEJ:

Ministr Joachim Herrmann.Foto: Deník/repro PNP

Ministr ujistil, že dva roky po zrušení kontrol na česko – bavorské hranici je Východní Bavorsko jistější než předtím. Počet trestných činů klesl o 2,7 procenta, jejich objasněnost je u 71 procent. „Odstranění hraničních kontrol tedy nevedlo k růstu celkové kriminality,“ řekl Herrmann v PNP. Podle něho se téměř nezměnil ani počet trestných činů spáchaných v příhraničí cizinci. „V letech 2008 a 2009 bylo kolem 23 procent podezřelých zahraničního původu,“ řekl.

Deník mu zmínil vtípek, jak si jeden ze starostů v příhraničí postěžoval, že od zavedení vnitrozemských namátkových kontrol si dneska ve Východním Bavorsku sotva někdo může dát dvě piva a bez kontroly dojet domů. Ministr odvětil: „Když taková hlídka někoho kontroluje, jestli nepašuje drogy, a ukáže se při tom, že je cítit kořalkou, pak ho opravdu nechá dýchnout. Toto ,nebezpečí´ je dnes ve Východním Bavorsku jistě vyšší než dřív. Kdo tehdy pobýval ve vnitrozemí, na kontroly zkrátka narazil vzácněji. Nemám s tím ale problém: Opilý člověk nemá za volantem co pohledávat. Jasné ale také je, že hlavní pozornost hlídek je zaměřena jinam – na drogové kurýry nebo zloděje aut. Proti nim jsme v regionu nasadili i počítačový scanning, který vyhodnocuje a s databází porovnává čísla projíždějících aut.“

K dotazu na zachycené „těžké váhy“ Herrmann říká: „Kurýr, který chtěl vyvézt do Česka jedenáct kilo marihuany, je docela ,pěkný´ úlovek, ne? A sicilský mafiosi, který je hledán pro pokus vraždy a nedovolené ozbrojování, taky není malou rybou.“

Posléze PNP připomněla ministrovi jeho prohlášení, že namátkové kontroly zesílí poté, kdy ČR liberalizovala drogové zákony. Joachim Herrmann říká: „Nejde o častější kontroly. Nechci ale, aby Východní Bavorsko bylo zásobováno drogami z Čech.“ Tyto vnitrozemské kontroly nebudou podle něho časově omezeny. Ministr připomněl, že na bavorsko – rakouské hranici byly kontroly na hranici zrušeny před jedenácti lety, ale ty vnitrostátní pokračují a i dnes jsou úspěšné. Stížnosti Čechů, že jsou kontroly namířeny proti nim, ministr odmítá. „Jen každý čtvrtý kontrolovaný je Čech. Pátrači přitom bývají úspěšní především u Poláků, Rumunů a Němců. Problémem je, že Češi tyto kontrolory v civilu a v civilních autech neznají, u nich doma tento způsob není obvyklý. Z naší kontroly jsou pak vyděšeni. Nyní připravovaná vícejazyčná karta by je měla lépe informovat a přispět k jejich většímu porozumění pro věc.“

Tisíc let stezky společně

Projekt „Tisíc let Zlaté stezky“ začal odpočítávat do startu, napsal pasovský deník PNP. Připomíná, že 18. dubna bude v Bischofsreutu slavnostní zahájení. Pak budou následovat po celý rok četné akce jak v okrese Freyung – Grafenau, tak v jižních Čechách a v Pasově.

Koordinátorka projektu Katrin Wachterová podle listu v minulých dnech organizovala setkání se zástupkyní úřadu Bavorsko – Čechy Simonou Finkovou, s Vladimírem Silovským z regionální rozvojové agentury Šumava a s Roswithou Prasserovou k odsouhlasení a ke koordinaci akcí a jejich propagaci. Na nadcházejících tiskových konferencích v Budějovicích a v Plzni budou mj. novinářům předány dvojjazyčné programy oslav. „Akce, které se uskuteční v rámci projektu a měly by se v této publikaci objevit, musejí být ohlášeny nejpozději v úterý 9. února telefonicky na 08551/57114 nebo mailem na sabine.fuerst@lra.landkreis.frg.de,“ napsala pondělní PNP. Později došlé informace prý budou moci být zařazeny už jen na stránky www.goldenersteig.eu, kde už dnes je přehled dosud nahlášených akcí.

Azylanté „drží“ hlad

O hladovce azylantů v dolnobavorském Hauzenbergu a Breitenbergu jsme na našem webu psali už 2. února. Mezitím se počet hladovkářů rozšířil na 15 ze 106. Usilují hlavně o větší volnost pohybu, vyplácení peněžité podpory místo poskytování nepeněžitého plnění a možnost pracovat.

Pasovský deník PNP k tomu přinesl vysvětlení ze zákona. Uchazeči o azyl musejí v Německu zásadně pobývat v okrese, kde jsou ubytováni. Za povolení cest mimo okres se v Bavorsku platí 10 eur. Výjimkami jsou návštěva náboženské akce, lékaře, poradny pro repatriaci, společenské akce pro děti či úředních jednání. Uchazeči dostávají ze zákona přednostně nepeněžitá plnění, tedy například i balíčky jídla místo peněz. „Bavorsko toto opatření prosazuje důsledně,“ píše PNP. Pracovní povolení mohou azylanti dostat po roce pobytu. Uděluje je na žádost uchazeče okresní úřad po souhlasu úřadu práce. Ten při posuzování přihlíží k zájmu přednostních uchazečů, tedy německých občanů či jim na roveň postavených cizinců. „Tento přezkum trvá v Pasově tři nebo čtyři týdny a tedy ne déle, než je bavorský průměr,“ píše PNP.

Jak (ne) na poradce

U okresního soudu v Traunsteinu probíhá hlavní líčení se dvěma seniorskými páry z Horního Bavorska (60 – 79 let) a jednoho jejich komplice, obžalovaných z únosu. Měli unést svého investičního poradce, tři dny ho držet ve sklepě a vynucovat si vrácení prodělaných 2,4 milionu eur. Uneseného poradce osvobodila po třech dnech policie, když se mu podařilo vyrozumět zaklíčovanou faxovou zprávou zaměstnance banky.

Obžalovaní tvrdí, že nešlo o únos, ale o pozvání hosta na pár dnů k dovolené do Horního Bavorska. Hlavní obviněný, 74letý bývalý podnikatel ve stavebnictví, vysvětloval, jak mu peníze investované v USA v prvních letech vynesly dvanáctiprocentní zisk. Koncem roku 2007 ale jeho poradce náhle „přiškrtil kohoutek“ a oni vedli boj o navrácení investice.

Dotyčný expert se mezitím přestěhoval do Porýní. Po několika marných pokusech o setkání s ním se poškození rozhodli k „finálnímu rozhovoru“. Chtěli prý poradci říci, aby vytáhl svou šekovou knížku a jednoduše jim peníze poukázal. Když s ním nebyla řeč, „sametově“ ho prý v jeho bytě umístili do připravené bedny a tu uložili do kufru auta. „Do té bedny vlezl dobrovolně?“ tázal se soudce sarkasticky a obžalovaný tvrdil vážně, že se poškozený vůbec nebránil. „Jen se šklebil,“ řekl podle PNP. Obviněný ujišťoval, že bedna byla vypolstrovaná pěnovkou, aby se poradci pohodlně leželo.
„Z pokusu zajatce o únik při zastávce pomocí páčidla nalezeného v kufru udělal obžalovaný pokus o jeho zavraždění,“ uvedla PNP. Úkryt ve sklepě popsal obžalovaný jako nouzový pokoj pro hosty. Rozhodnutí soudu se očekává koncem března.

Senioři bez práce

Koncem června 2009 bylo jen 41,1 procenta Rakušanů ve věku 55 – 64 let zaměstnáno. „Tím je Rakousko znatelně pod průměrem 27 států EU, který je 46,4 procenta,“ napsal linecký deník OÖN. Podle statistiky unie je v tomto ohledu na čele Švédsko s 69,6 procenta pracujících seniorů před Estonskem 61,2. Na konci žebříčku jsou Polsko (31,7) a Malta (28,4). Souběžně podle OÖN vzrostl počet starších nezaměstnaných. Loni v prosinci bylo jen v Horních Rakousích evidováno 7732 lidí nad 50 let bez práce, o 29 procent víc než v roce 2008 a o 82 procent víc než v roce 2000. Do předčasného důchodu odešlo 41 535 mužů a žen, 2857 lidí pobírá tzv. penzijní zálohy a 4676 osob je v seniorském částečném pracovním poměru.

Zprávu sarkasticky komentoval jeden ze čtenářů OÖN na webu. „Staré blázny přece nikdo v práci nechce,“ píše anonym. Sám si už v několika lineckých firmách vyzkoušel, jak se s lidmi nad 50 let zachází: „Buď je na ně vykonávat totální mobbing, nebo jsou jim všechny úkoly odebrány a jsou necháváni po celé dny bezúčelně sedět, než to sami vzdají, propadnout alkoholismu nebo těžce onemocní. Tak to holt ve firmách chodí,“ píše čtenář.

Stručně

Katolické školy v Horních Rakousích navštěvuje na 11 500 žáků. „Asi 70 procent z nich jsou děvčata, protože v 55 školách vyučují především řádové sestry,“ píší OÖN. List dodává, že katolické školy jsou otevřeny dětem všech vyznání. „Jedinou podmínkou je dodržování společných hodnot,“ uvedl linecký list. Nyní je v těchto školách už jedno procento muslimů.


Autor: Vladimír Majer

9.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 80 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků BALÍCÍ A KOMPLETAČNÍ PRÁCE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme pracovníky pro kompletaci tesařských vrutů, vhodné pro ženy i muže. Pracovní doba max. 8 hodin na plný úvazek, na zkrácený 6 h., 1 směna, vhodné pro OZP a OZZ. Práce možná v sedě i ve stoje, v dosahu MHD. Vyžadujeme pečlivost a samostatnost. V případě zájmu zašlete životopis na service@kentingservice.cz nebo si telefonicky sjednejte schůzku na kontaktní osobu -Eiblová J. Nástup možný dle dohody.., Adresa pro osobní jednání: Pekárenská 54 ,. České Budějovice, Zaměstnanecké výhody: zvláštní prémie. Pracoviště: Kenting service s.r.o. - pekárenská, Pekárenská, č.p. 738, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Jaroslava Eiblová, +420 608 722 606.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 24 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního automobilu,nosič kontejnerů,hydraulická ruka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme profesionála na nákladní automobil 15t s nosičem kontejnerů a hydraulickou rukou na dálkové ovládání., Nabízíme zázemí v menší dopravní firmě,výborné platové ohodnocení,zaměstnanecké benefity,možno parkování doma,víkendy volné,telefon.Požadujem řidičský průkaz sk."C",profesní průkaz a chut pracovat v Našem týmu.Stálá práce po Jižních Čechach.. Pracoviště: Robert janák s.r.o., Třešňová, č.p. 217, 373 71 Rudolfov. Informace: Robert Janák, +420 608 860 909.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 7 500 Kč

Číšníci a servírky DPČ - ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 7500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Lannova tř. 91/51, České Budějovice, Praxe min. 2 roky, možnost vyslání na pracovní cesty i do dalších poboček v Písku, Táboře a Prachaticích, aktivní znalost anglického jazyka výhodou (komunikace v anglickém jazyce s personálem na pracovišti a se zákazníky při obsluze)., Kontakt telefonicky.. Pracoviště: Praddis spol. s r.o. - lannova tř., Lannova tř., č.p. 91, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Rayamajhi Jitendra, +420 773 986 965.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního automobilu-rozvoz piva. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Dobře zavedená firma hledá spolehlivého řidiče pro rozvoz piva po Jihočeském regionu. Požadujeme řidičský průkaz sk. C, profesní průkaz (možno dodělat), behúhonost, samostatnost, časovou flexibilitu. Nabízíme stabilní práci v menší dopravní firmě, volné víkendy, zaměstnanecké benefity, uchazečům mimo ČB příspěvek na dopravu, možnost profesního růstu. Nástup možný ihned.Smlouva na dobu neurčitou,mzda v čistém,cestovní náhrady,telefon,dovolená dle dohody.. Pracoviště: Robert janák s.r.o. - okružní ul., Okružní, č.p. 665, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Robert Janák, +420 608 860 909.


Ilustrační foto
3

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

OBRAZEM: Historickým centrem Písku kroužili cyklisté

Písek - 4. ročníkem pokračovalo v neděli 15. července atraktivní MTB kritérium Okolo hradeb, kterého se i tentokrát mohly zúčastnit cyklisté všech věkových kategorií. Ti nejmenší zůstali na Velkém náměstí, jezdci od patnácti let výše si pak užívali krásný okruh vedoucí historickým centrem města okořeněný stoupáním od Městské elektrárny k Putimské bráně.

Náměstí bylo plné mustangů na čtyřech kolech

České Budějovice - Třídenní dostaveníčko si na jihu Čech dali milovníci aut značky Ford Mustang. V neděli se zastavili na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria.

Borůvky v pivu, likéru, hořčici. I na tvářích

Borovany – Tváře modré od borůvek dvouletému Míšovi nevadí. Koláče chutnají, tak proč si nedopřát. „Skvělé je i borůvkové pivo, to jinde než na Borůvkobraní nemají,“ upíjí v sobotu před polednem z kelímku v zahradě borovanského kláštera Monika Dáňová, do jejíž „party“ malý Míša v kárce zaparkované ve stínu stromu patří.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT