Toto zařízení je od neděle 15. března uzavřeno kvůli pozitivnímu nálezu lékařky Pavly Holíkové z Vlachova Březí. Ta na sociálních sítích uvedla celou anabázi svého onemocnění a vyšetření. Ve svém vyjádření odmítá názory a spekulace, že by se chovala nezodpovědně.

Lékařka s pozitivním nálezem se hájí na sociálních sítích

Uzavření strakonické polikliniky souvisí s pozitivním nálezem koronaviru MUDr. Pavly Holíkové, která zde provozovala revmatologickou a interní ordinaci. Po reportážích v médiích umístila na svůj Facebook vyjádření, ve kterém odmítá tvrzení o svém nezodpověděném přístupu.

Píše v něm, že od 17. do 23. února byla v Seefeldu (lyžařské středisko v Rakousku - poz. redakce). "10.3. (16. den po návratu z Rakouska do Čech) se u mě objevily potíže - zvýšená teplota, bolesti hlavy, únava - proto jsem si nechala 11.3. vystavit PN a ve 12 hod odešla domů," píše lékařka.

Na doporučení kolegů z poliklinika se nechala vyšetřit na koronavirus. "Protože jsem nesplňovala kritéria pro provedení tohoto vyšetření ( návštěva rizikové oblasti, kontakt s nemocným) bylo mi toto provedeno až na můj 4. telefonát (3x hygiena Prachatice, počtvrté Strakonice). Od 11.3. jsem v izolaci v domácím prostředí. Trvám na tom, že jsem postupovala v naprostém souladu s úředními protiepidemickými opatřeními a podle zásad dobré lékařské praxe," píše dál s tím, že vše může prokázat.

Zprávu o druhém případu získala redakce z optiky, která sídlí v osamoceném objektu v areálu polikliniky. Pracovnice uvést jméno nechtěla. "Máme na dveřích nápis Karanténa kvůli druhému pozitivnímu nálezu u další lékařky z polikliniky. Potřebujeme to zkonzultovat s hygienou. Ale linka je přetížená, nemůžeme se tam dovolat," řekla prodavačka.

V současné době je Poliklinika Strakonice uzavřena a je nařízena její dezinfekce. Objekt má být uzavřen tři dny, kdy ale k opatření dojde, není v tuto chvíli zatím jasné.

Začalo dezinfikování polikliniky 

V pondělí 16. března dopoledne začalo dezinfikování uzavřené strakonické polikliniky. To bude trvat nejméně do úterý 17. března.
Poliklinika byla uzavřena v neděli 15. března z důvodu pozitivního nálezu koronaviru u jedné z lékařek, které zde pracovala.

close Hejtmanka Ivana Stráská hovořila na tiskové konferenci v pondělí ráno na Krajském úřadě Jihočeského kraje k současné situaci šířícího se koronaviru. info Zdroj: Deník/ Jitka Davidová zoom_in Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje: Apeluji na vaši kázeň, solidaritu, abyste respektovali nařízení státu. Případ Strakonic je velmi varující. Ukazuje, jak může nekázeň jedince ohrozit zdraví jedince a mnoha dalších lidí. Prosím, buďme k sobě ohleduplní, buďme ohleduplní k seniorům, kteří jsou nejvíce ohroženou skupinou. Pokud si někdo myslí, že máme moře po kolena, tak tomu vždy není. Teď přišla velká vlna.

Provoz a život ve městě, kde je od neděle 15. března uzavřena poliklinika kvůli nákaze COVID-19, neustal. Je ale výrazně menší.
- výrazně ubylo aut i lidí v centru Strakonic
- markety nejsou přecpané, zásoby potravin jsou dostačující
- přibylo roušek mezi obyvateli, nosí je například také pracovníci již zmíněných marketů

Zavírání školek

Z důvodu preventivního opatření proti šíření koronaviru se po základních školách uzavírají na Strakonicku už i mateřinky. Například ve Strakonicích, Vodňanech a Štěkni se neotevřely pro děti dveře školek už v pondělí 16. března. Další se přidávají od úterý 17. března.

Jednou z nich je i mateřská škola v Cehnicích. „Je to preventivní opatření, na kterém jsme se domluvili se zřizovatelem, tedy s obcí a platit bude do odvolání,“ uvedla ředitelka školy, pod kterou spadá i místní mateřinka, Zuzana Drančáková. Do školky přišlo v pondělí pouze jedno dítě.
V Cehnicích je zrušeno také setkání s rodiči, které se mělo v úterý 17. března konat v místním Infocentru. Rodiče dostanou informace elektronickou cestou.

Od úterý 17. března do odvolání přerušuje provoz i MŠ v Malenicích. „Doufáme, že pochopíte, že jsme vedeni snahou učinit vše pro to, aby vaše děti nepřišly s nákazou do styku,“ uvedl na vysvětlenou ředitel ZŠ a MŠ Malenice Zdeněk Vorel.
Informace o dočasném ukončení provozu mateřinek zveřejňují školy na svých webových stránkách, v některých případech i na stránkách obce nebo města jako zřizovatele.

Podobný případ mákazy u lékaře je i ve Vimperku

Rovněž ve Vimperku na Prachaticku mají již z neděle informaci o pozitivním testu lékařky, která má ordinační hodiny v poliklinice Nad Stadionem 484. 

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in