Celkový kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k páteční 18. hodině zvýšil na 167. Přibylo také 8 nově uzdravených, čímž se jejich počet zvýšil na celkových 93. V pátek večer tedy bylo v kraji aktuálně pouze 69 COVID-19 pozitivních osob.

„Od čtvrtečního do pátečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 338 nových suspektních vzorků osob s podezřením na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní byl jeden. Byl zachycen na Písecku a jednalo se o přenos po rodinném kontaktu s již dříve pozitivně testovanou osobou, která je umístěna v karanténě,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, PhD.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy udržují s 26,37 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k páteční 18. hodině) nadále stabilní pozici regionu s výrazně nejnižším výskytem COVID-19 v ČR.

Jihočeští hygienici opakovaně upozorňují na nepříznivý vývoj epidemiologické situace v sousedním Plzeňském kraji, především na Domažlicku, kde je 512 nemocných na 100 tisíc obyvatel a odkud hygienici zaznamenali import onemocnění i na jih Čech. KHS Jihočeského proto zřídila kraje telefonní linku pro obyvatele Jihočeského kraje, kteří dojíždějí například za prací do Plzeňského kraje a pohybují se v oblasti se zvýšeným výskytem. „Na čísle 737 206 073 mohou požádat o informace a především o přednostní otestování na některém z jihočeských odběrových míst,“ poznamenala Kvetoslava Kotrbová.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 10 502 osob. V povinné karanténě se k páteční 18. hodině nacházelo aktuálně 495 Jihočechů.

V pátek večer bylo podle verifikovaných dat krajské hygienické stanice na jihu Čech mezi nemocnými 97 žen a 70 mužů. Z celkových 167 potvrzených případů COVID-19 je 40 z Českobudějovicka, 36 ze Strakonicka, 27 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 17 z Táborska, 16 z Jindřichohradecka a devět z Písecka. „Mezi pozitivně testovanými je devět dětí ve věku do 14 let. Čtrnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, osmadvacet v kategorii od 25 až 34 let, sedmadvacet v kategorii od 35 do 44 let, šestadvacet v kategorii od 45 do 54 let a sedmadvacet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 36 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková.

Počet repatriantů, kteří se vrátili ze zahraničí zpět do vlasti v rámci hromadných repatriací organizovaných Ministerstvem zahraničí i samostatně a nyní jsou pod dohledem jihočeských hygieniků, se od středy do pátku zvýšil o 11 osob na celkových 220. „Stále ovšem platí, že nákaza byla už dříve prokázána pouze u jednoho z nich. Všichni směřovali automaticky do nařízené karantény,“ doplnila MUDr. Luňáčková.

Ucelený a pravidelně aktualizovaný přehled o vývoji nákazy COVID – 19 v regionu lze nalézt na webových stránkách KHS Jihočeského kraje na adrese: https://www.khscb.cz . Celostátní data nabízejí webové stránky Ministerstva zdravotnictví: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19. Ve zveřejňovaných statistikách aktuálního počtu onemocnění COVID-19 dochází mezi webovými stránkami Ministerstva zdravotnictví a hygienických stanic k mírným odlišnostem. Ty jsou dány použitou metodikou: Zatímco MZ uvádí aktualizované údaje z průběžných hlášení nových případů pozitivity u osob s trvalým pobytem v Jihočeském kraji od všech vyšetřujících laborant.