Jestli se umíte ohánět hráběmi a rádi pracujete na čerstvém vzduchu, můžete se zúčastnit kosení luk v přírodních rezervacích na Českobudějovicku. Ke slovu přijdou i křovinořezy a spát se bude na statku. Kosí se podmáčené louky v nivě říčky Stropnice v rezervaci Brouskův mlýn na dohled od Borovan nebo plochy v anglickém parku v Terčině údolí u Nových Hradů. Komu se kosení zalíbí, může se posunout o krok dál, pracovat s vlastní kosou a časem se přihlásit do soutěže pořádané v mlýně u Hoslovic.

Podle organizátora sečení Jiřího Marka se na brigádu hlásí středoškoláci i vysokoškoláci, z jihu Čech i z Moravy. Podmínkou je věk minimálně 16 let a vlastní vybavení - spacák, karimatka, vhodné oblečení a holinky. „Čím vyšší, tím lepší,“ usmívá se Jiří Marek. Ideální je zhruba dvacet lidí. „Potřebuji mít alespoň 15 lidí,“ dodává muž, který se jinak věnuje třeba biofarmaření. Letní kosení v přírodních rezervacích dává dohromady tři desítky let.

close Sečení luk v přírodních rezervacích na Českobudějovicku. info Zdroj: Archiv Jiřího Marka zoom_in Sečení luk v přírodních rezervacích na Českobudějovicku.

Kosí se ručně proto, aby se tráva sklízela co nejšetrnějším způsobem a v nejvyšší možné míře se ochránily rostliny i hmyz nebo živočichové, kteří žijí v chráněných rezervacích. Práce trvají zhruba dva a půl týdne.

Počátek kosení bude letos 24. června, sraz na biofarmě Chvalkov u Trhových Svinů je 23. června. „Přijet lze po domluvě i dříve. Lze se přidat i později. Pracuje se za každého počasí, sedm až osm hodin denně,“ upozorňuje Jiří Marek, že se jedná o brigádu, ne o výlet. Ale přesto se vždy chystá i návštěva nějaké památky nebo kulturní akce. A protože přijíždějí jen příznivci přírody, je velkým plusem také dobrá parta. Zájemci mohou získat bližší informace na mailové adrese istrom.cz@gmail.com a budou vítáni i ti, kteří zatím hrábě nebo křovinořez nedrželi v ruce, čeká je jednoduché zaškolení.

Na jihu Čech se pečuje podobným způsobem třeba o plochy u Vidova a kdo si rozumí s opravdovou kosou, ten se může přihlásit třeba do každoroční soutěže Sekáč Podlesí, která se pořádá v hoslovickém mlýně.