Vyznavač ručního kosení trávy David Vostrovský, který za devět dní pořádá v Záblatí na Prachaticku Šumavský pohár v kosení.

Zastává názor, že práce s kosou je snazší a příjemnější než sekačka. „Největší výhoda je, že je to mnohem lehčí a rychlejší než se dřít s něčím tak těžkým jako s křovinořezem. Navíc tichá práce a příjemné dechové cvičení. Zároveň žádné výpary a nemusíte se vyhýbat kamínkům, které na vás létají,“ líčí Vostrovský.

Mistři ze Slovenska

Jeho sdružení Deshi z Milešic chce přispět k tomu, aby Šumava zůstala čistým krajem, kde po staletí téměř samovolně splývala kulturní krajina s divočinou. Poukazuje na to, že kosa je plnohodnotný nástroj.

Na Šumavský pohár v Záblatí naváže jeho druhé kolo u Sušice a vyvrcholí Mezinárodním mistrovstvím Šumavy 25. července v Kratušíně. Jistá už je účast mistrů ze Slovenska. Loni se poháru zúčastnilo asi 60 lidí včetně ženců z Ukrajiny i Kanady.

„Ohlas byl výtečný, takže věřím, že v Záblatí se zapojí celá dědina. Kosení spojí všechny od chlapů, kteří jezdí s traktorem, až po lidi z města. Hledáme kvalitní sekáče,“ říká Vostrovský. Kosit se bude prostor deset krát deset metrů, vyhrává ten nejrychlejší.

Vostrovský kosil trávu už jako kluk na chalupě s tátou. Když mu bylo 25 let, potkal svého guru a začalo ho to bavit. Nyní kosí i louky v CHKO Šumava, které vyžadují kvůli zachování vzácných bylin citlivý přístup. Loni tam zvládl čtyři hektary. Na broušení používá kámen rozsutec, o nějž si ostřil sekeru Jánošík.

„Kosení je odpověď na víkendové symfonie sekaček – mnohem rychlejší a správná chlapská zábava. A s kosou je to jak s dlátem: na každý účel jiná. Musí být dobře nabroušená, mít správně dlouhé kosiště, je třeba, aby všechno sedělo na výšku člověka a velikost jeho rukou,“ popisuje.

Do budoucna plánuje zážitkové programy v chráněných místech. Lidé se tak jednak naučí kosit a ještě poznají místní rostliny a zvířata.

Jeho vášeň dokládá to, že několik kos si přibalil i na cestu do Indie. Posekal tam zbytky kukuřice a trav. „Zatímco oni to dělají se srpy v pěti lidech, já to zvládl sám.“

Závody v kosení

Šumavský pohár
Záblatí na Prachaticku 20.6.
Sušicko 5.7.

Mezin.mistrovství Šumavy
Kratušín 25.7.
Kategorie
Do 60 let
Nad 60 let
Muži, ženy, žáci

Uzávěrka přihlášek je den před závodem do 14 hodin.