K výměně neekologického uhlí za moderní vytápění obnovitelnými zdroji chce motivovat ministerstvo životního prostředí. To včera vyhlásilo nový dotační program pro domácnosti.

„Cílem je, aby co nejvíce z 450 000 domácností, které dnes vytápějí uhlím, mohlo přejít na modernější a ekologičtější způsob vytápění. My jim nabízíme pomocnou ruku - finanční podporu investice,“ vysvětluje ministr životního prostředí Martin Bursík.

Ze Státního fondu životního prostředí mohou lidé získat až 50 procent investičních nákladů na pořízení kotle spalujícího biomasu, na solární systémy a také na tepelná čerpadla. Maximální výše podpory může být až šedesát tisíc korun.

„S manželem jsme koupili starší dům, ve kterém topíme uhlím. Řekli jsme si, první zimu to vydržíme, ale pak že pořídíme nový kotel. Na dotaci od státu trpělivě a prosebně čekáme, protože by nám opravdu moc pomohla,“ řekla Deníku osmadvacetiletá Zdeňka Procházková z okrajové části Českých Budějovic.

Lidé mají o moderní vytápěcí systémy stále větší zájem. „S uhlím je víc práce, je z něj větší nepořádek a už není perspektivní,“ vysvětlil Lubomír Klobušník z českobudějovického Energy Centra. Pořízení nejlevnějšího kotle na biomasu vyjde ale minimálně na 30 tisíc korun.

Více si můžete přečíst v ČbD 26.3. na straně 4.